Podle žalobce měla Sigmundová od města inkasovat peníze za práce, které spadaly do její běžné pracovní náplně. Společně s ní na lavici obžalovaných stanul také bývalý místostarosta Jiří Rosecký a bývalý tajemník úřadu Jaroslav Kotula. Okresní soud se nakonec ve svém rozsudku přiklonil na stranu obhajoby a zprostil všechny obžalované viny.

Předseda soudu Petr Marák upozornil na neobvyklost kauzy.

„Často se nesetkáváme s tím, aby se starosta dostal před soud. Není ale na místě uznat obžalované vinnými,“ uvedl po vynesení rozsudku Marák. Jak později připustil, rozhodování nebylo vůbec jednoduché.

„Verdikt jsem vynesl teprve na základě dnešního svědectví. Obžaloba v tomto případě byla jednoznačná. Obhajoba naopak musela těžko vyvracet argumenty přednesené státním zástupcem,“ přiblížil Marák, který dodává, že jednání všech obžalovaných z hlediska etického neschvaluje.

Státní zástupce se hned odvolala

Státní zástupce Radim Daňhel byl rozsudkem překvapen. Hned na místě se proti zprošťovacímu verdiktu odvolal. Jeho jednání překvapilo i samotného soudce.

„Vůbec jsem to nečekal. Myslel jsem, že si počká na odůvodnění,“ divil se Petr Marák.

Radim Daňhel však má jasno.

„Myslím, že trestní jednání je v tomto případě prokazatelné. Tudíž je nabíledni, aby soud vyšší instance rozsudek překontroloval,“ zdůvodnil rozhodnutí odvolání Daňhel. Ten při závěrečné řeči žádal pro obžalované peněžní tresty před případným odnětím svobody. U starostky se mělo jednat o 100 tisíc korun.

Starostka Věra Sigmundová nechtěla verdikt příliš komentovat.

„Jsem ráda, že soudce nás zprostil viny. Ale jak jste slyšeli sami, nic nekončí,“ řekla novinářům Sigmundová.