„Důvodem jsou dlouhotrvající neshody s vedením kroměřížské organizace ANO a také špatná komunikace,“ konstatoval starosta, který by prý volební období ve funkci rád dokončil.

„Záležet bude samozřejmě na vůli zastupitelů města,“ dodal s tím, že v letošních podzimních volbách hodlá kandidovat jako nezávislý.
Neshody v ANO se podle něj začaly projevovat v době, kdy se vyjednávala akcionářská dohoda v souvislosti se společností Vodovody a kanalizace Kroměříž a.s..

„Jak je známo, čelní představitelé místní organizace a oblastní organizace vyjádřili nesouhlas s navrženým obsahem akcionářské dohody a při schvalování dohody se hlasování zdrželi. Učinili tak jako jediní zastupitelé. Přitom jde o zásadní dokument, který brání privatizaci vodárny i zvyšování ceny vody a také otevírá cestu k evropským i státním investicím do infrastruktury,“ tvrdí Němec.

Kromě postoje k akcionářské dohodě má starosta výhrady i ke komunikaci s vedením kroměřížského ANO.

„V rámci stability jsem se snažil neshody ustát, ale dále už to nejde. Za všechno mluví dění ohledně nadcházejících komunálních voleb. Na můj březnový dopis s otázkou, zda se mnou hnutí ANO počítá jako s lídrem do voleb, dosud nikdo neodpověděl. Až v médiích jsem si přečetl vyjádření pana předsedy Sadílka, že mám prý na kandidátku dveře otevřené. Taková komunikace ve mně moc důvěry nebudí,“ upozornil starosta.

Předseda kroměřížské organizace ANO Miroslav Sadílek ve středu Deníku řekl, že jej oznámení o Němcově odchodu z hnutí překvapilo.

"Dozvídáme se ji z médií, ne od pana starosty. Na jeho dopis jsme mu odepsali s tím, že žádný člen nemá dveře na kandidátku zavřené, pravděpodobně jej nečetl, nebo nevím. Je pravdou, že problémy s komunikací byly, podle mého názoru především z jeho strany," míní.

Dodal, že o kandidátce do voleb nerozhodují jednotlivci, ale sněm místní organizace, který je naplánován na konec dubna. Další vývoj v otázce setrvání Jaroslava Němce ve funkci starosty během období do podzimních voleb předjímat nechtěl.

"Ta informace je čerstvá, my se samozřejmě sejdeme jako předsednictvo a vše si vyhodnotíme. Zda se pokusíme o nějakou změnu, nemůžu v tuto chvíli potvrdit ani vyvrátit," konstatoval.

Dosluhující kroměřížský starosta ve středu nicméně potvrdil, že že v podzimních komunálních volbách hodlá tak jako tak opět kandidovat, tentokrát jako nezávislý.

„V květnu zveřejním další informace, jako nezávislý mohu lépe hájit zájmy našich občanů. Politika je pro mě služba, snažím se pracovat pro občany města i místních částí. Nadále plně respektuji program, se kterým jsme šli do voleb. Řada věcí se povedla, další máme rozpracované a já bych je rád dotáhl do konce. Věřím, že investice jako jsou nový parkovací dům, startovací a sociální byty či opravená sportoviště, posunou naše krásné město zase o něco dál,“ uzavřel Jaroslav Němec.

Informace o jeho odchodu z řad ANO zaskočila i opoziční kroměřížské zastupitele.

„Je to pro mě obrovské překvapení, na mém názoru teď ale nezáleží, to je záležitostí hnutí ANO. To, že člověk vystoupí ze strany, je normální, samozřejmě pan Němec je na velmi exponované pozici. Důležité bude, jak se k tomu postaví vítězné hnutí a koalice, ve které pan starosta je,“ řekla Deníku bývalá starostka za ODS Daniela Hebnarová.

 

Míní, že Němec za své funkční období udělal jistě spoustu dobrých věcí pro město i pro občany.

„S dalšími jsem naopak třeba zase nesouhlasila, ale tak to je vždycky, člověk se nikdy nezavděčí všem. Každý, když už na radnici sedí, se snaží udělat maximum podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ řekla bývalá starostka Kroměříže.