„Pokud povedu obec jako neuvolněný starosta, nebudu obecní rozpočet zatěžovat svým platem,“ vysvětlil Bednárek. Výdělek starosty je dán nařízením vlády, částku však neplatí stát, nýbrž obec. A právě to chce Bednárek změnit.

„Jako neuvolněný starosta budu mít nárok jen na odměnu za výkon funkce, a tu schvalují zastupitelé. Rozhodně je nižší než plat,“ dodal starosta. Ve svém rozhodnutí však není zdaleka sám.

„Také zastupitelé sami přistoupili na snížení svých odměn až o 60 procent,“ dodal ještě starosta.

Čtyřiadvacetiletý Jakub Bednárek tedy posílí soukromý sektor a obci se bude věnovat ve volném čase.

„Být starostou je jistě práce na plný úvazek, pokud chce opravdu obec někam posunout, něco vybudovat. Momentálně je však přednější mít peníze v rozpočtu,“ ujistil mladý muž.

Obec hospodaří s vyrovnaným rozpočtem a není ve finanční tísni, během roku navíc výrazně normalizovali výdaje.

„Chceme se chovat zodpovědně a být v této ekonomické situaci připraveni. Už nyní je daňový propad v příjmech obce téměř dvacetiprocentní a dá se předpokládat jeho další snížení. Počítáme tedy s tím, že peněz bude ještě méně,“ řekl Bednárek.

Další vážné rozhodnutí na zřejmě nejmladšího starostu v kraji ještě čeká. Zhruba za rok budou komunální volby. Najdou jeho jméno občané Bořenovic na kandidátní listině?

„Abych pravdu řekl, to ještě sám nevím. Na začátku jsem měl patnáct bodů, které jsem si dal za úkol. Ty jsem všechny splnil. Co bude dál, to ještě netuším,“ usmívá se Bednárek.