„Dva jednadvacetiletí mladíci přes noc pomalovali značky, elektrické rozváděče, reklamní tabule, odpadkové koše a fasády třech rodinných domků. Škody poté museli odstranit na vlastní náklady,“ vzpomněla na větší zásah proti vandalům mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
K dopadení pachatelů pomáhá policii zejména městský kamerový systém, ale také očitá svědectví lidí. To už mnohokrát pomohlo policistům v Uherském Hradišti.

„Pokud lidé vandaly uvidí a hned to nahlásí, můžeme je chytit přímo při činu,“ řekla uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Doplnila, že na Uherskohradišťsku zaznamenali od začátku roku asi patnáct případů ničení. Terčem se stávají podle mluvčí nejvíce autobusové zastávky nebo garážová vrata.

K dopadení většinou mladých pachatelů pomáhá policii zejména městský kamerový systém, ale také očitá svědectví lidí

Na Kroměřížsku řešili policisté největší případ letos v březnu. Tehdy dva devatenáctiletí mladíci pomalovali obchodní centrum Semily v Holešově. „Klikyháky byly téměř na všem, co jim přišlo pod ruku – na fasádě, vratech, oknech. Škoda se pohybovala kolem deseti tisíc korun,“ uvedla mluvčí policie v Kroměříži Květoslava Malenovská.

Po svém se rozhodli bojovat s vandaly například radní ve Vsetíně. „Vyčlenili jsme pro tyto mladé lidi prostory, kde se můžou umělecky vyjádřit. Dá se říci, že jsme malování po zdech legalizovali. To se samozřejmě podepsalo na lepším vzhledu města,“ uvedla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

I tak se ale sprejerství zcela vymýtit nepodařilo. „Každoročně výdaje města na opravu škod způsobených vandaly přesahují sto tisíc korun,“ dodala Stejskalová.

Malování spreji je rozšířené především mezi mladistvými. Pokud se však rozhodnou zkrášlit zeď svým uměleckým výtvorem, můžou být obviněni z trestného činu poškozování cizí věci. Hrozí jim peněžitá pokuta nebo dokonce trest odnětí svobody na dobu až jednoho roku.