K plánům s bývalým hliništěm ve Vážanech se vyjadřují úřady, ale i zástupci veřejnosti

Trnem v oku nejen tamním obyvatelům je totiž záměr společnosti Ecodump zavézt místo popílkovým granulátem Otosanem 2. Podle mnohých je přitom tento materiál nebezpečný, má totiž obsahovat jedovatý arsen.

Ke zmíněnému plánu se mohli lidé i úřady vyjádřit do minulého pátku. Jejich názory přijímali jak pracovníci kroměřížské radnice, tak i ministerstva životního prostředí (MŽP). A na obou místech se setkali s velkým ohlasem.

„Obracely se na nás desítky lidí. Chtěli buď poskytnout informace či nahlédnout do dokumentace,“ potvrdil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.
Stanoviska v písemné formě přijímalo pouze ministerstvo: jedno jim zaslal také Městský úřad Kroměříž. „S navážením Otosanu nesouhlasíme,“ shrnul jej Zrna.

Na MŽP se nakonec do uplynulého pátku sešlo na dvě desítky vyjádření.

„Na záměr reagovali jak lidé, tak také zástupci dotčených obecních úřadů. Obdrželi jsme i dva podpisové archy. Nejednalo se však o petice,“ konstatovala Jarmila Krebsová z tiskového oddělení MŽP.

Dodala, že poté, co bude na základě získaných podnětů odborníky zpracován posudek, mohou se k němu lidé i úřady opět vyjádřit.
Společnost Ecodump, která chce místo rekultivovat, dosavadní připomínky k záměru vítá.

„Tedy jen ty, které respektují fakta a jsou něčím podloženy. Reakce typu, abychom místo nechali v jeho nynější podobě kvůli dětským hrátkám, jsou bezpředmětné,“ řekl Igor Mesenský z Ecodump.

Řada obyvatel Vážan by už konečně uvítala vyřešení situace.

„Nejlepší by bylo, kdyby už záměr zavážení místa byl dotažen do konce. Já osobně jsem ale proti popílku,“ řekla například místní obyvatelka Anna Mynářová.