Jeden ze spolupořadatelů pátečního koncertu Jiří Mazáč si totiž médiím postěžoval na to, že zpěvák kapely nemohl před koncertem položit kytici v Expozici Karla Kryla na Starém pivovaře.

„Tomáš Ortel se nebojí ve svých textech dotknout se bolavých míst současnosti, zrovna tak jak jeho předchůdce Karel Kryl. Snad právě proto je stíhán stejnou zlobou samozvaných elit a radikálních sluníčkářů a pravdoláskařů. Sám Tomáš Ortel cítí duševní spřízněnost s kroměřížským rodákem a položil před svým vystoupením skromnou kytičku před Expozici Karla Kryla v Kroměříži, protože dovnitř ho pravověrní vykladači jediné správné demokratické cesty nepustili," prohlásil doslova organizátor pátečního koncertu plzeňské kapely.

Vedení expozice i manažer kroměřížského Domu kultury se ale proti takovému tvrzení ohradili. Zpěvák se podle nich do prostor expozice nedostal jednoduše proto, že v době jeho příjezdu už byla zavřená.

"Je pravdou, že do Expozice Karla Kryla nemohl být tento zpěvák vpuštěn. Ovšem tím základním a pravým důvodem je fakt, že expozice byla už dávno zavřená. Pan Ortel sice položil kytičku, ale v pozdních večerních hodinách u sochy před expozicí. Je velká škoda, že se nedostavil v běžné otevírací době nebo svůj úmysl alespoň den dopředu nenahlásil. Tím by samozřejmě situace byla úplně jiná," konstatovala vedoucí expozice Hana Feltlová.

Také manažer propagace Domu kultury v Kroměříži Jan Dušek je přesvědčen, že prohlášení spoluorganizátora pátečního koncertu není pravdivé.

„Tomáš Ortel dorazil k Expozici Karla Kryla v Prusinovského ulici dlouho po otevírací době, která je v pátek do 17 hodin. Tou dobou už tam jednak nikdo nebyl, a zadruhé byly aktivovány bezpečnostní systémy zabraňující vstupu nepovolaným osobám," upozornil Jan Dušek.

Pokud podle něj zpěvák chtěl, mohl expozici bez problémů navštívit například na druhý den ráno po svém vystoupení nebo během víkendu, kdy je běžně otevřeno.

„To se ale nestalo. Do Expozice Karla Kryla, která je svého druhu jedinečná a poskytuje především emocionální zážitek, má samozřejmě přístup kdokoliv, kdo přijde a zakoupí si platnou vstupenku, bez ohledu na politickou příslušnost, barvu pleti, vyznání či v případě pana Ortela repertoár a kontroverzní názory," dodal manažer kroměřížského Domu kultury.