„Přes prázdniny zachováme ty spoje, kterými lidé jezdí do práce a z práce,“ uvedl ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář. Dodal, že omezení jsou již roky stejná, lidé s nimi proto počítají. Podle Holubáře mají i úsporný efekt, dopravcům totiž přes prázdniny klesá tržba, a proto je nutné snížit i provozní náklady.

Jeho slova potvrdil i Karel Housa mladší z autobusové společnosti Housacar, která na Zlínsku také působí. „Neomezujeme spoje v brzkých ranních a večerních hodinách. Týká se to těch, které pracující lidé většinou nevyužívají,“ sdělil Housa.

Chybějící školní linky velmi pocítí například na Vizovicku, kde bude takřka odříznuté od světa Ublo a také Vizovice-­Chrastěšov. Jediný spoj z Ubla přes Chrastěšov do Vizovic pojede o půl páté ráno. Zpět se cestující mohou vrátit jen autobusem jedoucím v patnáct hodin z Vizovic.

„Jsem učitelka, takže mně až tak nevadí, že autobusy o prázdninách nejezdí,“ podotkla Irena Sláčiková z Chrastěšova.

Špatná dopravní dostupnost postihuje i Machovou na Zlínsku. Musí se obejít bez přímého spoje do nejbližšího města Otrokovic po sedmé ranní. „Žádné stížnosti, že o prázdninách nejede školní autobus, jsme zatím neřešili. Lidé si na to už asi zvykli,“ řekl místostarosta Machové František Klementa.

Dodal, že případné prázdninové spoje navíc by musela platit obec. „Vyplatilo by se to jen tehdy, kdyby byly plně vytížené a domluvilo by se na nich s autodopravcem více okolních vesnic společně,“ poukázal místostarosta.

V Šanově na Slavičínsku o prázdninách přijdou o přímý spoj do Slavičína před půl šestou ráno. Oželet musejí i školní autobus před sedmou. Zpátky domů nepojedou lidem linky před druhou a po čtvrté hodině odpolední. Spoje s přestupy se přitom časově protáhnou. „Autobusy, kterými jezdí lidé třeba k doktorovi, pojedou. Jen to není tak pohodlné, protože na cestu zpátky ze Slavičína si počkají déle,“ krčil rameny starosta Šanova Alois Krejčí.

Dodal, že během školního roku jim spoje vyhovují. „Snad je nijak neomezí,“ zadoufal Krejčí. Oldřich Holubář z ČSAD Vsetín však ujistil, že chtějí udržet autobusovou dopravu v co největším rozsahu.

Šimková Radka