Města v regionu se s nimi potýkají různě. Například Kroměříž eviduje dlouhodobě bezdomovců zhruba pět, skupin lidí bez práce, kteří se před supermarkety žebrají peníze, je ale o něco víc.

„Jsou to však dvě rozdílné sorty lidí. Bezdomovci o bydlení kolikrát ani nepřišli vlastní vinou, kdežto skupiny lidí, kteří se potulují po městě a žebrají peníze na alkohol, si většinou takový styl života zvolili sami," míní ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský.

Počty jsou podle něj proměnlivé, liší se například podle ročního období. Se sociálně nepřizpůsobivými lidmi strážnici řeší problémy takřka denně. Provádějí proto časté kontroly před supermarkety, kam je volají i majitelé obchodů.

„Nepobírají žádné sociální dávky, nepracují, takže nemají příjem, ale peníze potřebují, takže žebrají a občas i něco ukradnou," popsal Skřebský.

Oproti tomu v Bystřici pod Hostýnem se lidí bez domova moc nevyskytuje: podle velitele tamní městské policie jdou spočítat na jedné ruce.

„Nemáme s nimi problém. Lidé, kteří by vyloženě neměli kam složit hlavu, tady možná ani nejsou. Nějaké své místo ale podobné typy mají, sdružují se například v zahrádkářských koloniích," popsal velitel městské policie Bystřice pod Hostýnem Radek Sigmund.

Také v Bystřici mají spíš skupinky těch, co jsou bez práce, popíjejí alkohol a potulují se po městě. Takoví ale ve většině případů nějaké své bydlení mají.

„Stabilní problém s popíjením na veřejných prostranstvích je ošetřeno vyhláškou, která upravuje a vymezuje místa, kde se alkohol nemůže pít," vysvětlil Sigmund.

S těmito lidmi v některých případech řeší například krádeže v supermarketech, jiné problémy s nimi ale nejsou.

„Nemáme člověka, který by byl něčím nebezpečný nebo by pospával na lavičce. Když by ale nastala situace například náhlého vystěhování nějaké matky, máme prostor v klubovně, kde by provizorně mohla nějakou dobu zůstat," doplnil Sigmund.

Také v Hulíně je to podobné. Bezdomovců tam není mnoho, podle hulínského starosty s nimi radnice nemá.

„Objevují se tady asi tři. Jeden se zabydlel v podchodu na nádraží, což jsme museli řešit. Jinak s nimi ale problémy nejsou, až na to, že si občas někde rozdělají oheň, ohřívají se a opalují kabely," říká Roman Hoza. V Hulíně momentálně podobné typy lidí osidlují bývalou železniční váhu nebo zahradní domky.

„O prázdninách se vyskytl problém právě v částech zahrad, kde sociálně postižená mládež dělá problémy a všechno padalo na hlavy bezdomovců. Ti v tom ale podle všeho byli tentokrát nevinně," konstatoval starosta.

V Morkovicích policie problémy s bezdomovci řešit nemusí vůbec.

„Vyloženě lidé bez domova tady nejsou. Jsou zde tací, co se potulují a popíjejí ve městě u obchodů a na zastávkách. Platí zde ale vyhláška města o konzumaci alkoholu, takže podle ní se řídíme," dodal vedoucí policejního obvodního oddělení v Morkovicích Zdeněk Štelc.