Hudební projekt kroměřížského rodáka Tomáše Netopila, který si získal uznání a prestiž ve světě, se letos otevírá už po šesté. Mezinárodní akademie je určena mladým hudebníkům, kteří se chtějí učit od těch nejlepších ve svých oborech.

„Letos jich dorazí kolem šedesáti a své zkušenosti i cenné rady jim předají kromě Tomáše Netopila i další esa mezinárodní hudební scény, jako například houslista Fedor Rudin, cemballistka Barbara Maria Willi, violoncellistka Michaela Fukačová, klavírní virtuos Ivo Kahánek, houslisté Jan Mráček a Dalibor Karvay, violista Pavel Nikl nebo Zdeněk Klauda při výuce korepetitorů,“ vyjmenovala za pořadatele Kateřina Martykánová.

Výstava Floria Léto na Výstavišti v Kroměříži, 11. srpna 2023.
VIDEO: Letní Floria přilákala o víkendu tisíce zahrádkářů do Kroměříže

Kromě hry na hudební nástroje se vyučuje také zpěv, studium pro hudební manažery pod vedením Davida Marečka, komorní hra a orchestrální hra.

„Lektorem zpěvu je přední český operní pěvec, barytonista Adam Plachetka, který tak letos zastoupí Kateřinu Kněžíkovou,“ upozornila Jana Kubáčová.

Přestože je mezinárodní Letní hudební akademie (LHAK) poměrně mladým projektem, už nyní je možné se doma i ve světě setkat s jejími úspěšnými absolventy.

„Řada z nich skutečně míří až mezi hudební špičku další nastupující hudební generace,“ uvedl umělecký ředitel akademie Tomáš Netopil.

„Pomáhat talentům najít směr a naplno využít svůj potenciál je ten hlavní smysl akademie. Můžeme se dnes ohlédnout a být šťastní, že naše práce má smysl,“ dodal Netopil.

Na své si přijdou i milovníci klasické hudby z řad široké veřejnosti, pro které jsou připraveny zajímavé koncerty. Dva z nich se uskuteční v atraktivních prostorách Arcibiskupského zámku, konkrétně Barocco frizzante, kde se 17. srpna představí barokní orchestr Collegium Colloredo & hosté, a 20. srpna slavnostní symfonický koncert Svěcení domu sestavený ze skladeb W. A. Mozarta, L. van Beethovena a P. I. Čajkovského.

Výstava Pocta vozům Škoda na Výstavišti Kroměříž, 11. srpna 2023.
VIDEO: Nablýskané krásky Laurin a Klement. V Kroměříži vzdali poctu vozům Škoda

„Pro změnu secesní kulisy nabídne sál v kroměřížské Psychiatrické nemocnici posluchačům koncertu, kde virtuózní umělci Jiří Vodička a David Mareček představí dílo českého hudebního génia,“ doplnila Jana Kubáčová a připomněla, že právě tam si mohou návštěvníci 19. srpna poslechnout koncert Návrat Antonína Dvořáka.

Také studentky a studenti Letní hudební akademie předvedou své umění v sérii koncertů Budoucí mistři a Operní gala, ty se uskuteční v kině Nadsklepí. „Vrcholem celého ročníku bude 24. srpna závěrečný koncert Budoucí mistři III. & Akademický komorní orchestr s vyhlášením laureátů letošní akademie,“ prozradila Martykánová.

Soubor, který vytvoří studenti smyčcových oborů LHAK a také někteří lektoři, povede dirigent a umělecký ředitel LHAK, Tomáš Netopil. „Letos chceme vzdát hold k blížícímu se životnímu jubileu našemu blízkému kolegovi a příteli. Proto uvedeme dílo tohoto houslisty a skladatele, Jiřího Pavlici, který sám hudebníky doprovodí svým komentářem,“ nastínil Tomáš Netopil.

Program pro veřejnost
17. 8. Barocco frizzante /účinkuje barokní orchestr Collegium Colloredo & hosté/
19. 8. Návrat Antonína Dvořáka – J. Vodička /housle/ a D. Mareček /klavír/
20. 8. Svěcení domu /slavnostní symfonický koncert/ FBM Zlín, laureáti LHAK, Tomáš Netopil – dirigent, Fedor Rudin – dirigent, L. van Beethoven, W. A. Mozart, P. I. Čajkovský
21. 8. Přednáška prof. Cyrila Höschla Budoucí mistři I. /koncert mladých umělců LHAK/
22. 8. Budoucí mistři II. /koncert mladých umělců LHAK/
23. 8. Operní gala /pěvecká třída A. Plachetky a Z. Klaudy/
24. 8. Budoucí mistři III. & Akademický komorní orchestr

O Letní hudební akademii Kroměříž

Dirigent Tomáš Netopil v Kroměříži vystudoval základní uměleckou školu i konzervatoř. První ročník mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž inicioval v roce 2018. Ke spolupráci přizval vrcholné interprety klasické hudby, kteří coby lektoři předávají své zkušenosti nadějným mladým hudebníkům. Akademie je určena studentům konzervatoří, vysokých škol a mladým umělcům.

KDY: od 17. do 25. srpna
KDE: Kroměříž
VSTUPENKY: Lze zakoupit osobně v kanceláři ZUŠ Kroměříž, nebo online na webových stránkách hudební akademie