Na více jak 4000 m² výstavní plochy proběhla jedinečná prodejní výstava šperků, kovové a skleněné bižuterie, i zirkonií. Nechyběly ani drahé kameny a minerály. Krásu šperků a drahých kamenů zde návštěvníkům předvedlo na 150 vystavovatelů z celé republiky.

„Z těch nejvzácnějších kamenů tady mohou lidé vidět například surové krystaly pyritu ze španělského lomu, také vltavíny a hlavně jantar. K těm nejzajímavějším pak zcela určitě patří vzorky surové ropy z lokality Nesyt,“ přiblížil v sobotu organizátor výstavy Dan Čagánek.

Připomněl, že festival šperků obohatily ukázky práce starých řemesel. Na festivalu proto nechyběla ani ukázka práce tkadlen, přadlen, drátenic, sklářů a mnoho dalších zapomenutých řemesel.

Navíc byla pro návštěvníky připravena nepřeberná škála handmade výrobků od předních českých firem. K vidění i k prodeji tu byly například překrásné svíčky, keramické výrobky, drátované zboží, výrobky ze dřeva a papíru, textilní a dřevěné hračky, pletené a háčkované výrobky, lepené vitráže, originální oblečení pro děti a dospělé, i další šitá paráda a jiné „lákadla“.

Exotické ovoce přilákalo na holešovské náměstí Dr. E. Beneše davy lidí. 23.října 2021
Exotika v Holešově. Náměstí provoněly africké trhy

Rukodělní tvůrci mohli doplnit zásoby

„Lidé si také mohou zakoupit z velkého množství materiálů pro kreativní tvorbu jako bavlněnou přízi, galanterii, umělecké štětce a fixy, korálky a komponenty,“ doplnil Dan Čagánek s tím, že děti i dospělí si navíc mohli užít tvořivé dílničky jako výrobu šperků a mandal, kreslení, ukázku ubrouskových technik, tvorbu voskových předmětů včetně jejich barvení, skládání netradičních hraček.

Pro širokou veřejnost organizátoři navíc jako doprovodný program připravili dvoudenní nabídku českých a moravských vín spojenou s prodejem produktů tuzemských výrobců uzenin, sýrů a pochutin.

Výstavu šperků připravil Dan Čagánek společně se svou ženou potřetí. Podle něj patří mezi ty, které jsou mezi hojně navštěvované.

„Na to, že opět začala covidová doba a že se lidé tak bojí hromadných akcí, je účast návštěvníků opět velmi dobrá. Mám z toho radost,“ říká Dan Čagánek.

Jeho výstavy a burzy budí mezi veřejností velký rozruch a vždy je navštíví tisíce lidí. Jen za první den víkendového Šperkařského festivalu jej navštívilo přes dva tisíce lidí, podobná účast se očekává i v neděli. Navíc, sobotě přálo slunečné počasí.

„Tohle jsme si nemohli nechat ujít, přijeli jsme ze Zlína a rádi přijdeme na další podobné akce,“ uvedli například návštěvníci akce manželé Věra a Martin Obadalovi.

Další akce na výstavišti

A na kroměřížskou Florii na ni mohou vyrazit hned příští víkend. Půjde totiž o mimořádně oblíbenou entomologickou výstavu – Entomologický výměnný den a výstavu hmyzu, akci, kterou Dan Čagánek pořádá již po pětapadesáté.

I tentokrát, kromě jiného, budou moci její návštěvníci ochutnat „speciality“ připravené z hmyzu.

„Samozřejmě, že nebude chybět pojídání hmyzu neboli entomofágie. Přijede šéfkuchař Milan Václavík. Součástí programu bude tombola, kde výherci získají jeho kuchařku plnou hmyzích receptů,“ usmál se Dan Čagánek. Doplnil, že pro děti zde budou připraveny lízátka s překvapením a navíc, lidé budou moci obdivovat i největší a nejkrásnější motýly.

Podle Dana Čagánka jestli „Covid dovolí“, další oblíbenou událostí pak budou 11. a 12. prosince Andělské Vánoce. Budou plné esoteriky, nebude tak chybět výklad z rukou a karet. A co dalšího manželé Čagánkovi pro své návštěvníky chystají?

„V současnosti organizujeme osm různých výstav a festivalů, připravujeme však další dvě akce, ale jejich budoucí návštěvníci se musí nechat překvapit,“ neprozradil Dan Čagánek, o jaké novinky půjde.