Policejní akce začala už v pondělí a trvala až do včerejšího odpoledne. Zúčastnilo se jí celkem čtyřiadvacet psovodů se svými psy a zastoupení zde měla policie z Moravskoslez­ského, Olomouckého a Jihomoravského kraje i slovenské Žiliny.

Soutěžilo se v několika různých disciplínách. „Jde například vyhledávání stopy ve městě, je to zajímavé hlavně v noci. Začínali jsme v osm hodin večer a končilo se až o půlnoci. Pes musí jít po stopě, má to ztížené hlavně tím, že se tato část odehrávala přímo ve městě, kde se pohybuje mnohem více lidí," popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Na akci se předvedli psi zaměření na přímý výkon a násilné záležitosti. „Máme ale také psy přímo na vyhledávání výbušnin nebo třeba na drogy. Ale ty tady dnes nemáme, mají jiný výcvik," vysvětlil mluvčí.

Podle něj je důležité si uvědomit, že policisté by se v některých situacích bez psů zkrátka neobešli, mnohdy jsou přímo nenahraditelnou součástí zásahu.

Disciplíny na přeboru v Dobroticích byly rozděleny do třech oblastí.

„První je oblast pachových prací, dále ovladatelnost a obratnost psa a třetí oblastí jsou obranné práce, například zadržení nebezpečného pachatele a různé cviky jako zamezení vstupu do objektu," upřesnil policejní kapitán Peter Okasa.

V předchozích letech byli psi rozděleni na dvě skupiny, na pátrací a na hlídkové. Každá skupina měla jiné úkoly. Jedni byli více zaměření na stopování, ti druzí pak na zadržení nebezpečného pachatele.

„V současné době je to tak, že psi jsou všestranní a musejí zvládat všechny disciplíny. Všichni psovodi tedy soutěží v jedné kategorii," dodal Okasa.

Náročný není ale výcvik jen pro psy, ale i pro jejich pány. V roli figuranta byl například nadpraporčík René Konečný. „Z pracovní činnosti je to pro mě už normální věc. Spoustu zkušeností mám z praxe. Nemůže to ale dělat jen tak někdo, pes by to vycítil. Já jsem pro něj těžší konkurent a on to ví," vysvětlil Konečný.

Na sobě figuranti mají mohutné a těžké obleky, které před poraněním při výcviku chrání.

„Poranění jsou při cvičení běžná. Dá se tomu ale jistými způsoby předcházet, existují dobré a kvalitní pomůcky, které práci zlehčují. Je to také o tréninku. Používáme oblek, který se musí podobat co nejvíce tomu běžnému, civilnímu. Všechny části, které jsou na těle odkryté, jsou ale rizikové," uzavřel figurant.

Výcvik psa, to je jako trénink sportovce

close Krajský přebor psovodů se služebními psy v Dobroticích u Holešova.  zoom_in

Vrchní asistent psovodů Blansko Radek Hofman     Foto: Ličková Soňa

Policejní psi se musejí neustále trénovat. Je to jako sport, pokud chce být člověk dobrý, musí na sobě pracovat. Stejné je to i u psů. Pokud chce psovod odvést dobrou práci a vycvičit dobrého policejního psa, musí s ním pravidelně a vytrvale trénovat a cvičit ho.

To vše tvrdí asistent psovodů Radek Hofman z Blanska, který se účastnil včerejší soutěže v Dobroticích. Výcvik psa podle něj začíná už odmalička.

„Dalo by se říci, že už od štěněte, tak od půl roku. Nejdříve se začíná na rukávě, na vodítku, na různé pešky až postupně do závěrečné fáze, kdy je pes schopen sám na volno na sto nebo i na dvě stě metrů zadržet pachatele," líčí Hofman.

Nejlepším plemenem na výcvik jsou podle něj němečtí ovčáci.

„Jsou všestranní a podle mého i nejvhodnější, dobře se cvičí. Ale výjimkou nejsou belgičtí ovčáci a setkal jsem se i s kníračem, který byl velmi dobrý. Zda se jedná o fenu nebo psa, to už je celkem jedno. Psi jsou ale častější, jsou razantnější a důraznější," vysvětlil Hofman.

Nejlepší formu mají podle něj v pátém a šestém roce, kdy už mají i nějaké zkušenosti.

Policejní pes musí v roce a půl složit zkoušku svědčící o tom, zda je vhodný k výkonu ve službě. Podobnými prověrkami pak prochází každým druhým rokem. Požadavky jsou přísné, třeba na policejní zátah v hospodě musí mít pes povahu.

„Ve službě na něj musí být spolehnutí. Nesmí se bát střelby, vejít do místnosti plné lidí, po tmě nebo třeba do sklepů," vysvětluje cvičitel.

Jako psovod pracuje už jednadvacet let a i v civilním životě psy cvičí. Upozornil také na to, že je důležité se o svého psa řádně starat.

„Když se vede dobře odmalička, tak s ním majitel nemá problém. Pokud by pes svého pána třeba jen jednou pokousal, značí to, že je něco špatně a někde se stala chyba," uzavřel Hofman. ⋌(lič)