„Chceme žákům ukázat, že k ochraně klimatu může přispět každý a není to tak těžké,“ vysvětlila organizátorka soutěže Hana Machů z Ekologického institutu Veronica.

Třetí ročník Zlínské CO2 ligy podle ní nahlíží na téma úspor energie a emisí opět z jiného úhlu: z pohledu řadového občana.

„Soutěž probíhá již od dubna a zvítězí ta škola, která rozjede nejmasivnější klimatickou kampaň,“ přiblížila Machů.

Soutěžící týmy jednotlivých škol organizují vzdělávací i zábavné aktivity, besedy či ankety. Dále mohou například tvořit plakáty a nejrůznější další materiály.

„Rozsah kampaně je plně v režii soutěžících. Některé školy kampaň rozjely třeba jen v rámci své třídy, jiné to však pojaly ve velkém a snaží se oslovit třeba celou obec,“ doplnila organizátorka.

Na propagaci svých nápadů mají zúčastněné školy čas ještě během tohoto týdne. Kampaň má být totiž přípravou na Světový den ochrany klimatu, který letos připadl na sobotu 24. října.

„V ten den porota vybere vítěze, hodnotí se rozsah kampaně a také snaha jednotlivých soutěžících o co největší omezení produkce oxidu uhličitého,“ upřesnila Machů.

Vítěz podle ní pro svou školu získá například fotovoltaické pomůcky nebo nejrůznější výukové programy.

Své aktivity na ochranu klimatu už naplno rozjela i Základní škola Bratrství Čechů a Slováků z Bystřice pod Hostýnem.

„Náš tým má šest členek, které už od září žáky druhých až devátých tříd s touto problematikou seznamují,“ popsala za školu Jitka Vašinová.

Snahu však podle ní tým neomezil pouze na školu, s vervou se vrhnul také do informování bystřických obyvatel.

„Vyhlásili jsme školní soutěž o nejlepší plakát a nejlepší práce byly včera vyvěšeny ve městě. Obsahují odkaz na internetové stránky naší školy, kde zájemci najdou rady, jak uspořit,“ vysvětlila Vašinová.

Právě dnes škola navíc organizuje Den pro klima, během něhož se každý jednotlivý žák bude snažit co nejvíce omezit spotřebu energie. Pomocí dotazníků se pak zítra zjistí, o kolik se děti díky kampani zlepšili v hospodaření s energií.

Právě kvůli lepší informovanosti žáků o ochraně ovzduší se do soutěže přihlásila také Střední odborná škola Stratil z Holešova.

„Dvanáctičlenný tým v rámci Zlínské CO2 ligy například předvedl v osmi školkách scénku, která malé děti učila třídit odpad. Pak také rozdávají letáky a vyvěšují plakáty na obecních úřadech nebo do firem,“ přiblížila za školní realizační tým Dana Nováková.

Od zítřka až do pátku pak podle ní soutěžící pořádají také přednášky na několika základních školách a v pátek chystají vyvrcholení v podobě Praktického dne pro klima.

„Navíc také rozdáváme stromky, které jsme zdarma dostali od květinářství. Školky i školy si je mohou zasadit na zahradě jako symbol ochrany přírody,“ dodala Nováková.

Důvod, proč se škola do celokrajské soutěže přihlásila, je podle ní prostý: chtějí studenty co nejvíce motivovat a lidem takříkajíc vtloukat do hlavy, jak důležitá ochrana přírody je.

„Samozřejmě bychom rádi vyhráli, ale jde spíš o to, že to děti baví,“ uzavřela Nováková.