Před tříčlenným senátem stála proto, že podle obžaloby od roku 2004 do listopadu 2005 opakovaně napadala nemocného manžela i syna. Za to jí i tentokrát senát uložil nepodmíněný tříletý trest odnětí svobody ve věznici s ostrahou a nařídil ochranné protialkoholní léčení.
Nadávky či noční řádění po příchodu z hospody nebyly v ženině podání podle soudu nic neobvyklého a často musela zasahovat policie.

Žena z Bystřice pod Hostýnem má jít na tři roky za mříže, podala ale odvolání

„Sám jsem tam byl asi dvakrát. Jednou na oznámení syna, kdy po něm měla něco hodit, podruhé po telefonátu manžela, kterého měla urážet a nadávat mu,“ vypověděl u soudu jeden z bystřických policistů.

Dodal, že minimálně jednou bylo třeba řešit situace odvozem Smejkalové na záchytku. „Hrozilo totiž, že by v podnapilém stavu mohla v napadání pokračovat,“ vysvětlil důstojník.

Nekontrolovatelné chování způsobené alkoholem potvrdila také sousedka Věra Smětalová.
„Byli jsme přátelé až do doby, než došlo před deseti lety ke konfliktu. Tehdy Štěpánka na našeho postiženého chlapce v opilosti vykřikla, že ho zabije. Naše vztahy tak ochladly, syn se jí do dneška bojí,“ řekla u soudu Smětalová.
Ještě více podrobností dodal před soudem sousedčin manžel Rudolf, který se s mužem obžalované kamarádil až do jeho smrti, k níž došlo těsně před prvním vynesením rozsudku.
„Občas si stěžoval, co se u nich doma dělo. Paní Smejkalová se vracívala domů k ránu, v mrazu doma otvírala okna a pouštěla do toho naplno

topení. Zapínala také elektrický sporák a vše, co bylo na něm, nechala spálit, takže mohli vyhořet,“ vzpomínal Smětal. „On se jí bál třeba jen dotknout, protože se jí vždy okamžitě udělala modřina a nechávala si to potvrdit od lékaře,“ vysvětlil svědek.
„Určitě ji nemohl nějak nenávidět, protože když se třeba opila a pak přišla domů, kde usnula na zemi, přišel mě poprosit, abych mu ji pomohl odnést do postele,“ dodal Smětal.

S tvrzeními svědků ale obžalovaná žena nesouhlasila a trvala na svém: obětí prý byla naopak právě ona. „Bili mě oba dva, proto byl občas od nás slyšet křik. Není ani pravda, že by i ve chvíli, kdy byl nemocný, nakupoval pro celou rodinu. Vždy přinesl jen jídlo pro něj a syna a přede mnou ho zamykali,“ tvrdila Smejkalová.

Tříčlenný senát se nakonec přiklonil k návrhu státní zástupkyně Jany Kranzové, která ve své závěrečné řeči navrhovala právě tříletý nepodmíněný trest ve věznici s ostrahou a ochranné protialkoholní léčení.
Rozsudek však není ani tentokrát pravomocný, Smejkalová se na místě odvolala, takže případ půjde již podruhé ke zlínskému krajskému soudu.