V pozoru je kromě kroměřížského soudu také policie, počítá se totiž s pravděpodobným krátkodobým zvýšením kriminality.

„Jsme připraveni, přijali jsme opatření a provádíme zvýšené kontroly rizikových lokalit, jako jsou restaurační zařízení a nádraží," informovala včera pro Deník kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Kroměřížský soud se zatím stále potýká se spisy a zjišťuje, kterých případů se amnestie přesně týká. Na okresní úrovni se řeší podmíněné tresty do dvou let, obecně prospěšné práce a domácí vězení. Vzhledem k tomu, že soudy této instance většinou ukládají právě rozsudek v podobě podmíněného trestu, práce teď mají v Kroměříži víc než dost.

„U nás se jedná snad o každý třetí spis," poznamenal předseda soudu Petr Marák.

Některé ze spisů prošly jednáním už ve čtvrtek.

„Amnestováno bylo asi pět nebo šest podmínek. Od pondělí se pak začne naplno," potvrdil Marák. Podle něj se dá těžko odhadnout, na kolik případů se přesně amnestie na Kroměřížsku vztahuje. Počet amnestovaných tak bude jistý asi až po projednání všech případů.

„Musíme probrat veškeré zatykače, protože někteří lidé mají podmínky. Jsou také zatykače, kde je člověk neznámého pobytu, takže i ty je třeba amnestovat. Řekněme tedy deset až dvanáct zatykačů a z toho je přibližně pět na amnestii," vysvětlil předseda kroměřížského senátu.

Těch, kteří měli nastoupit do výkonu trestu a kterým platí podmínka nebo nepodmíněný trest do dvanácti měsíců, se amnestie týká také.Naopak obžalovaní, kteří před koncem roku podali odvolání, mají smůlu. Jejich tresty totiž nejsou pravomocné a tudíž amnestováni nebudou.

„Na ty, kteří podali odvolání, se amnestie skutečně nevztahuje. Jejich projednání bude pokračovat u krajského soudu," potvrdil soudce Marák.

Jedním s těchto případů je tak třeba kauza nákupu vojenských autolékárniček. Bývalého velitele vojenské základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem Jiřího Pláška totiž uznal kroměřížský soud koncem listopadu vinným.

Soudkyně Hana Machalová mu tehdy potvrdila předchozí verdikt odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky. Plášek se ale proti rozsudku opět odvolal a vinou tohoto rozhodnutí tak paradoxně přišel o možnost být zbaven viny v plném rozsahu.