Morkovická jednota nyní čítá na sto padesát členů, převažuje střední generace.

„Působí u nás devět, převážně sportovních oddílů, jako jsou šachy, stolní tenis, šipky, kulečník, posilovna, oddíl triatlonu nebo také badmintonu,“ vyjmenoval jednatel morkovického Sokola Petr Tlach.

Během víkendové oslavy teklo pivo proudem, grilovaly se dobroty, tancovalo se i vzpomínalo. Výstavu mapující historii jednoty až po současnost si se zájmem prohlížel například i čtyřiatřicetiletý Zdeněk Novák z Počenic. „V rodině byla v Sokolu babička s dědečkem,“ vysvětlil Novák, který prý v jednotě prozatím nepůsobí. Ale hodlá to do budoucna změnit. „Také do něj vstoupím, ale až po padesátce. Teď toho mám moc, hraji fotbal,“ doplnil Novák.

Jeho dcerka se během dne představila hostům v místním tanečním souboru. Jejich vystoupení bylo jednou z mnoha, během dne se totiž prezentovaly sokolské jednoty z celého Kroměřížska.

„K původní myšlence Československé obce Sokolské se v minulosti na území celého okresu přihlásilo patnáct jednot. Čítáme nyní na dva tisíce členů, ale mohlo by jich být i více. Je však s podivem, že narůstá především počet mladých lidí,“ řekl Deníku Oldřich Mohyla, starosta Sokolské župy Hanácké se sídlem v Kroměříži. Právě pod její hlavičkou všechny organizace fungují.

Tělocvičná jednota Sokol Morkovice je po té kroměřížské druhou nejstarší na okrese. Události důležité pro její vznik se váží už k roku 1868. „Tehdy do Morkovic přijíždí divadelní společnost, která tu sehrává několik představení. Její členkou byla také Marie, dcera Josefa Kajetána Tyla. Ve svých zhruba dvaceti letech onemocněla nevyléčitelnou chorobou, neštovicemi, a v Morkovicích umírá,“ připomíná jednatel Sokola Morkovice Petr Tlach.

Marie byla ve městě pochována. Skupinka zhruba patnácti mladých lidí, která byla divadlem nadšena, se poté začíná scházet a nacvičovat různá představení. „Dva roky poté do Morkovic přijíždí rodák a brněnský technik, setkává se skupinou mladých a nabízí jim, aby kromě svého ducha povznesli také tělesno. Začali se zabývat i cvičením. S velkým nadšením pak o půl roku později v místním pohostinství zakládají TJ Sokol Morkovice,“ uzavírá vyprávění Tlach.