Detektivové zadrželi bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, politiky Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra a vrchní ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou. Mezi zatčenými by měl být i Roman Boček, bývalý náměstek ministra zemědělství Petra Bendla.

Jaké jsou reakce ze Zlínského kraje?

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, je sice na zahraniční cestě v Londýně. „Je to naprosto šokující. Pokud se potvrdí, že cestičky vedou do nejvyšších pater, tedy až k premiérovi, existuje jediné řešení: demise premiéra, demise vlády a předčasné volby."

Senátor Tomio Okamura: „Události posledních hodin nejsou ničím nečekaným. K odhalování korupce, podvodů, zločinů i na těch nejvyšších postech muselo zákonitě jednou dojít. Situace je totiž tak neudržitelná, že policie prostě musí konat. Jsem si ale vědom toho, že výměna vlády nic neřeší. Je potřeba změnit celý systém, který masivní zneužívání moci umožňuje a to od základů. Proto prosím a vyzývám poslance, vyzývám své přátele a sympatizanty z Poslanecké sněmovny: vyjádřete nedůvěru této vládě."

Poslanec František Novosad ze Vsetínska: „Je to hrůza. Celá opozice je obrovským rozsahem překvapena. Měla by okamžitě následovat demise celé vlády a předčasné volby. Tato vláda škodí lidu, měla by vše ihned položit. Lidé v ní už jsou nevěrohodní, ztratili právo vládnout. Je to obrovská ostuda.

Pavel Svoboda, poslanec za ODS a starosta Holešova: "Mám informace zatím jen z televize a internetu, takže nedělám žádné závěry. Počkám si na oficiální vyjádření. Nikdo zatím nic neví, je to samozřejmě šok, je to hrozné, ale dělat předčasné závěry a rozumovat nad tím co a jak není na místě. Musíme si prostě počkat a potom se podle toho zachovat."

Poslanec Tomáš Úlehla ze Zlína: „Nemám tušení co se to na úřadu vlády děje. Tyto věci jsou mimo moji pozornost. Jsem šokován."

Náměstek zlínského primátora Ondřej Běták: „Je těžké se k němu jakkoliv vyjadřovat, protože jsou zatím informace takřka nulové. Obecně, pokud někdo porušovat zákon, má být potrestán."

Poslanec Petr Gazdík (STAN) : „Já předsedám české komisi UNESCO v Kroměříži, takže se přiznám, že nejsem v tom dění. Byl jsem omluven na dnešním zasedání sněmovny. Samozřejmě všichni čekáme na vyjádření policie, o co se vlastně jedná, i když z toho, co je v médiích se dá usuzovat. Já pevně věřím, že policie koná svou práci dobře a že nás v nejbližších hodinách seznámí s tím, co se děje. Samozřejmě je šokující, že se to dostalo až k okruhu premiéra a jeho nejbližších spolupracovníků. Je potřeba vyčkat, co to bude. Samozřejmě věřím policii, že ví, co dělá. A věřím, že policie má dostatek důkazů, že se ukáže, že to byl protikorupční zásah ve správný čas."

Poslanec Antonín Seďa (ČSSD) : „Já mám informace pouze ze sdělovacích prostředků. Zítra ráno budeme mít zasedání poslaneckého klubu, protože dneska je zasedání politického grémia sociální demokracie. No a zdá se mi, že pan premiér by měl vystoupit co nejrychleji a vyjádřit se k té kauze. Ty informace, které jsou, tak je věcí orgánů činných v trestním řízení co bude a co nebude a uvidíme, co se z toho vlastně vyvrbí v průběhu. Protože, říkám, mně spíš překvapil ten rozsah. Vždycky, když byla kauza, ať už Rath nebo Šiška, tak vždy v nějaké jednotlivé kauze. Nyní z hlediska toho zatýkání, jestli platí to, že se této akce zúčastnilo 400 policistů, tak si myslím, že je obrovský, a v tom případě se určitě nebude jednat o jednu kauzu, ale o propojení mnoha kauz. „

Poslanec Vladimír Koníček (KSČM): „Já jsem doteď byl na podvýboru, takže nemám vůbec ani nejčerstvější informaci, jak to vypadá, ale víceméně všechny informace člověk čerpám z těch médií. Alespoň podle těch prvotních informací to vypadá, že ta situace je vážná a teď je otázka, co si pod tím člověk představí. To vážná, jestli opravdu policisté mají ty důkazy o nějaké trestné činnosti v okolí premiéra, tak je to problém. „

Hudebník a skladatel Jiří Pavlica : „Jsem obeznámen pouze z médií a to člověk musí vždy brát s rezervou. Neumím si na to v první chvíli udělat názor. Kdyby to bylo skutečně podle hesla „padni, komu padni," tak by to bylo dobře, pokud je to vnitropolitický boj, tak je to špatně. Nikdy nikdo neví, co za tím je. „

Senátorka Hana Doupovcová (ČSSD): „Nevídáno, neslýcháno. Je to šok. To se ještě nestalo. Navíc vláda, která se označila za protikorupční, tak na úřadě této vlády zasahuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Já myslím, že to vyrazilo dech celé veřejnosti. Veřejnost jaksi tuší, že některé věci nejsou v pořádku, tak možná se teď dovíme, jak to je."

Zdeněk Hrachový, kapelník Fleretu: „Myslím, že to měli udělat už dávno. Problémů s korupcí tady máme dost. Jestli jim něco prokážou, budu rád. Každému tak, jak si zaslouží."

Starostka Rožnova Markéta Blinková (ODS): „Já jsem zaznamenala informace pouze z internetu. Pro mne je tato situace nečekaná a těžko pochopitelná. Věřím, že se situace vysvětlí," komentovala odpoledne události v nejvyšších kruzích české politiky. „

Jak by se měl zachovat premiér Petr Nečas, který svou politickou kariéru začínal právě v rožnovské ODS, je podle ní těžká otázka. „Umím si představit tlak, kterému čelí. Oficiální prohlášení by ale měl vydat," uvedla Markéta Blinková s tím, že jinak se příliš otevírá prostor ke spekulacím."

Předseda Absolventů Baťovy školy práce Svatopluk Jabůrek: „Boj proti těm, kteří provádějí kejkle, je v pořádku. Ale vládní činitelé by se tam neměli objevit! Nechápu, jak v tom může být zamotaný předseda vlády."