Kde a s kým jste sledovala vyhlášení výsledků?

Přijela jsem do Prahy bez rodiny, jen s volebním štábem. Manžel a celá rodina si užili v kampani dost aktivit. Průzkum dával naděje, takže očekávání bylo optimistické.

Došlo i na nějakou oslavu?

Po vyhlášení bylo šampaňské, kterého jsem ale i tak moc nevypila. Vstávala jsem, jak jsem zvyklá do práce. Dopoledne mi přišlo velké množství esemesek, opravdu si toho vážím, protože mě lidé podpořili samotnou volbou a ještě mi i popřáli.

Co vás jako první napadlo, když jste se dozvěděla, že jste europoslankyní?

Bylo to zadostiučinění a radost z toho, že všichni, kteří mě ve volbě podporovali, nebudou zklamáni. Opravdu jsem se bála, že kdyby to nevyšlo, zklamala bych stovky lidí, kteří mi vyjadřovali podporu. Je to taková radost, že i oni mají radost.

V rámci celé ČR jste byla v počtu preferenčních hlasů šestá a za KDU-ČSL dokonce vůbec nejlepší, to se dá jistě považovat za velký úspěch…

Vždy jsem se snažila politiku dělat slušně, ale někdy se mi zdálo, že to snad ani nemá smysl a nikdo to neocení. Myslela jsem si, že je jedno, co člověk dělá, nakonec stejně zvítězí ti, co mají silnější lokty a umí se prosazovat mediálně. Svůj úspěch považuju za signál, že společnost dokáže ocenit, když ví, že někdo dělá tuto práci zodpovědně pro druhé.

Zklamáním je naopak tentokrát asi pro každého volební účast?

Myslím si, že to hodně souvisí s tím, že lidé od unie tolik nečekají. To obecné povědomí je minimální. Když někdo neví, k čemu mu unie vlastně je, tak je hrozně těžké jít volit. O to víc si vážím těch, kteří si dali tu práci, to je podle mého hrozně cenné. Já mandát považuji za silný, protože šli volit ti, kteří věděli proč.

Už jste přemýšlela nad tím, jak budete řešit bydlení? Co se vlastně ve vašem životě změní?

Zvykla jsem si, že bydlím v Kroměříži, ale pracuji v Praze a cestuji do zahraničí, až tak moc se toho pro mě nezmění. Má to pevný harmonogram, můžu si věci naplánovat a víc se na práci soustředit. Přiznám se, že se na tu práci dost těším.

Jaké jsou vaše hlavní cíle pro působení v europarlamentu?

Určitě se budu dál věnovat vzdělávací politice a to ve vztahu k využívání potenciálu, který Česká republika má a který dle mého soudu nevyužívá dostatečně: s tím jsem do voleb šla. Kvalita vzdělávání, praxe, odborné stáže, výuka jazyku spojená s čerpáním evropských programů, jako je Erasmus plus, to vše má pak vazbu na zaměstnanost, takže se chci určitě věnovat i sledování podmínek pro podnikání a využívání evropských programů na podporu zaměstnatnosti. Další téma, o které se budu dělit s kolegy, je kvalita potravin a zboží. Chtěla bych se na ni dívat spíše z pohledu rodin s dětmi, tedy prosadit nižší sazbu DPH a vůbec opatření, která souvisejí s návratem maminek z mateřské dovolené.

Jste pro to, aby Česko v dohledné době přistoupilo ke společné evropské měně?

Jsem pro přijetí eura v případě, že to pro nás bude přínosem a bude to mít pozitivní dopad na naši ekonomiku, takže bude hodně záležet na stanovisku ekonomů. Je to ale věcí vlády.

Myslíte si, že lze v europarlamentu prosadit i témata, které by nějak pomohla kraji nebo přímo Kroměříži?

Každé téma, které má nějaký třeba finanční efekt, se Kroměříže týká. Těch tabulek o čerpání peněz z evropských fondů najdeme po městě hodně.

Máte už vybrány poslanecké asistenty?

Budu hodně navazovat na práci Zuzany Roithové, oslovila jsem jejího poradce a asistentku, kteří jsou ochotni pro mě nadále pracovat. Jsou to lidé, kteří v Bruselu žijí a mohou se tomu plně věnovat. I a ty české nějaké nabídky mám, ale opravdu jsem nežila s myšlenkou, že budu zvolena, takže budu vše ještě zvažovat.

Kde a jak často se s vámi budou moci potkat vaši voliči ve Zlínském kraji?

Je důležitá věc, aby i poslanci evropského parlamentu byli v častém kontaktu s občany. Byla jsem zvyklá na pravidelné pondělní poslanecké dny, předpokládám tedy, že se v každém okrese budu moci s lidmi opět setkat, vysvětlit jim, co vlastně dělám, i jejich názory na témata, kterými se Evropa zabývá. Jak často to bude, si ale v tuto chvíli netroufnu říct.