To totiž sociálním ústavům pro letošek přidělilo mnohem nižší dotace než v předchozích letech. A v zařízeních už proto začínají šetřit, kde se dá.

Například Sociální služby města Kroměříže, které spravují několik domovů pro seniory a také Domov pro osoby se zdravotním postižením Barborka, mají letos menší roční rozpočet o čtrnáct milionů korun.

„Dostali jsme od vlády jen jednatřicet milionů, vloni pětačtyřicet. Dělá nám to obrovské problémy. Postrádáme dvacet milionů. Doufáme proto, že se vláda vzpamatuje a nepříznivou situaci začne nějak řešit,“ zlobil se v pátek ředitel Sociálních služeb města Kroměříže Ivo Vojtek. Nedostatek peněz se podle jeho slov nijak nedotkne klientů, odnášejí to ale zaměstnanci.

„I když to upřímně řečeno nenávidím, museli jsme sáhnout na platy pracovníků a osobní ohodnocení. Nemůžu si dovolit říct jim třeba v říjnu, že nemáme na výplaty, tak to řešíme takto,“ povzdechl si Vojtek. „Stejně tak nemůžeme ani klientům zvýšit cenu za pobyt z osmi tisíc na šestnáct. Na to by neměli a zadlužili by se,“ dodal Vojtek.

Nepříznivou finanční situaci ale neřeší jen vedení Sociálních služeb, snahu ušetřit vyvíjejí také přímo pracovníci v domovech.

„Máme tu například košíkářskou či keramickou dílnu, a v těch jsme už omezili nákupy materiálů, takže klienti mají méně aktivit. Stejně tak s nimi už nemůžeme vyrážet tolik na výlety,“ poznamenala Gabriela Perútková, zástupce vedoucí domova Barborka.

V pomoc kraje pak pevně věří zase uherskohradišťské sociální služby, pod které patří i několik domovů na Kroměřížsku.

„Snížením mezd zaměstnancům krácení dotací řešit každopádně nebudeme. Slyšel jsem, že by nám měl pomoci Zlínský kraj, tak uvidíme,“ vyjádřil se ekonom Miloslav Slováček. A obdobný názor má i vedoucí Domova se zvláštním režimem v Kvasicích Milivoj Novák.

„Uvidíme, jestli pomoc od kraje přijde či ne. Každopádně se nějaké peníze snažíme ušetřit. Alespoň tím, že si hlídáme topení a nesvítíme nikde zbytečně. Co se týče třeba propouštění pracovníků, tak to v úmyslu nemáme. Nikdo tu nepracuje zbytečně,“ konstatoval Novák.

A pomoc od Zlínského kraje má podle tamního mluvčího Patrika Kamase opravdu přijít.

„Vyčlenili jsme v rozpočtu pro sociální služby sedmadvacet milionu korun. V jednání je i dalších patnáct milionů korun, o kterých se rozhodne příští týden na jednání,“ potvrdil Deníku Kamas.