Své o tom vědí například v Holešově. „Na chodnících máme samozřejmě spoustu psích výkalů i kamínků, kterými se sypaly při náledí,“ potvrzuje místostarosta města Rudolf Seifert.

Holešov má podle něj značnou výhodu v tom, že od poloviny února v rámci veřejně prospěšných prací do ulic vyrazilo šestnáct pracovníků se smetáky a lopatami.

„Postupně chodníky s pracovníky technických služeb uklízí tak, aby se po nich dalo projít bez štěrku. Poté budou shrabovat zbylý odpad. Je toho strašně moc, Technické služby musely několikrát dokupovat posypový materiál,“ vysvětlil Seifert.

Podle něj ale z ulic postupně nepořádek mizí. Podobně jsou na tom také v Bystřici pod Hostýnem.

„Od středy jsme začali zametat. Posypové kamínky sbíráme a ukládáme v našem areálu, poté se používají třeba na posypy polních cest. Na chodníky už je znovu použít nemůžeme, protože kdyby se měly čistit, vyjde to dráž, než koupit nové,“ poznamenal ředitel Technických služeb Bystřice pod Hostýnem Jiří Kužel.

Materiál podle něj znehodnotily nejvíce právě psí exkrementy, kterých se jako každý rok po tání v ulicích objevila spousta.

„V sedmdesáti procentech města jsou na jejich úklid sice sáčky, lidé ale zatím nejsou až tak zvyklí je používat,“ posteskl si Kužel.

Stejné potíže řeší každoročně také kroměřížská radnice. „Dokud je zima, sníh většinou výsledky bezohlednosti majitelů psů dočasně ukryje. Ovšem jen do první oblevy, kdy je pak situace o to horší,“ potvrzuje mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Radnice se podle něj s tímto nešvarem snaží bojovat už řadu let prevencí a instalováním stojanů se sáčky, lidé si přesto nedají říct a město proto přitvrdit.

„Strážníci městské policie mají za úkol postihovat majitele psů, kteří po svých čtyřnohých miláčcích veřejná prostranství neuklízejí . Potíž je v tom, že trest může být uložen pouze v případě, že je při přestupku přistižena konkrétní osoba, což se stává zřídka,“ povzdechl si mluvčí.

Problematika je podle něj velmi vážná nejen z hygienických důvodů, ale pochopitelně také kvůli tomu, že úklid po bezohledných pejskařích stojí město spoustu peněz, které by mohly být využity na prospěšnější záležitosti.

„V tuto chvíli, kdy taje sníh a zejména sídliště jsou velmi znečištěna, nezbývá než úklid zintenzívnit a zapojit do něj všechny dostupné síly,“ doplnil Zrna.

Psí exkrementy zdobí také Koryčany, přestože zástupci města lidem sáčky na sběr pravidelně rozdávají přímo na radnici.

„I tak se jich po zimě každoročně objevují hromady. Samozřejmě je to pak nepříjemná činnost i v rámci veřejně prospěšných prací, ale uklidit se to holt musí,“ konstatoval starosta Koryčan Miroslav Máčel.