Zlínsko: Silničáři uzavřeli komunikaci z Vizovic na Lhotku

Čerstvá sněhová nadílka trápí od středečních ranních hodin zejména řidiče. Kvůli silnému větru a vrstvě sněhu jsou vozovky na Zlínsku totiž sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Správa údržbu silnic (SÚS) Zlínska tak musela v důsledku nepříznivého počasí uzavřít například silnici z Vizovic směrem na Lhotku.

„Jsou tam veliké závěje, bylo to nutné,“ informoval o uzavírce dispečer SÚS Miroslav Šobáň. Dodal, že ostatní vozovky jsou poměrně v ucházejícím sta­vu.

Zafoukané cesty dělají starosti i Technickým službám. „Začali jsme sypat ve čtyři ráno v horních úsecích jako třeba v Jaroslavicích, na Kudlově a v Kostelci. Tam se nejčastěji tvoří nebezpečné sněhové jazyky,“ upozornil ředitel Technických služeb František Kostelník. Podle něj by středeční situace neměla být prý nijak dramatická. „Přestává sněžit a žene se sem teplejší fronta z Čech, kde už jsou lehce plusové teploty. Mělo by to být v pohodě,“ doplnil.

Veronika Vágnerová

Kroměřížsko: Kroměřížsko pohltila bílá tma

Do práce, školy či k lékaři? Ať už ve středu 3. února lidé z menších vesnic na Kroměřížsku spěchali kamkoliv, většina z nich snahu musela po chvíli vzdát. Sníh a silný vítr zasypal celý region a uzavřel řadu silnic třetích tříd.

Odříznutí od světa zůstali například obyvatelé Lubné. „Pravidelná linka v šest hodin ráno odtud ještě odjela. Autobus ale po cestě zapadl a další už sem nepřijel,“ informovala Šárka Rybenská z Lubné.

Při cestě z domova totiž tamní řidiči musí zdolat kopec vedoucí na Vrbku a odtud poté sjet dolů do Kvasic. Všichni odvážlivci, kteří to vyzkoušeli, se buď vrátili s nepořízenou, nebo zapadli.

„Otec jel do práce a musel jet druhou stranou přes Zlámanku do Kroměříže a odtamtud potom teprve do Kvasic, což je zajížďka asi dvacet kilometrů. Sám měl pořádné problémy, a to je dobrý řidič,“ upozornila Rybenská.

Ti, kteří zůstali odříznutí doma, jsou na tom ale pořád lépe než ti, které autobus do jejich bydliště ráno vůbec nepřivezl. S tímto problémem se potýkali například obyvatelé Nové Dědiny.

„Jeli jsme autobusem z Kvasic k nám nahoru před půl devátou, ale cestu blokovalo několik zapadnutých aut. Museli jsme se proto otočit a domů jsme se nedostali,“ vysvětlila Libuše Kovaříková z Nové Dědiny, která musela zůstat ve Kvasicích.

Dopravu na Kroměřížsku komplikoval sníh a silný vítr, tvořily se závěje a sněhové jazyky. Několik silnic III. třídy se proto včera zcela uzavřelo. „Silničáři nestačí tyto komunikace udržovat, zaměřují se zejména na silnice I. a II. třídy,“ vysvětlila kroměřížská policejní mluvčí Barbora Balášová.

Zcela uzavřena byla podle ní silnice z Velkých Těšan na Vrbku a dále na Kostelany a Újezdsko. Na Kostelany se lidé nedostali ani přes Novou Dědinu, cesta z Kvasic byla totiž také uzavřena.

„Řidiči neprojeli ani trasu z Kvasic na Vrbku, z Kroměříže na Zlobice a v obci Karolín od křižovatky až po konec vesnice,“ doplnila Balášová.

Neprůjezdná byla podle ní také silnice druhé třídy číslo sto padesát z Bystřice pod Hostýnem až po konec okresu Kroměříž ve směru na Vsetín.

„Ostatní komunikace byly sjízdné, avšak jen se zvýšenou opatrností. Mezi obcí Bystřice pod Hostýnem a Vítonicemi navíc po desáté hodině dopoledne uvízly dva kamiony,“ upozornila mluvčí.

Na místě zasahovali také hasiči, jedním z kolosů byla totiž cisterna převážející deset tisíc litrů paliva. „Ta se nepoškodila a řidič také vyvázl bez zranění. Poškozeny byly ale palivové nádrže tahače. Unikající naftu hasiči zastavili a vyproštění cisterny zajistí asistenční služba motoristů,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Cestou zpátky podle něj záchranáři pomáhali u dalších dopravních havárií, které blokovaly silnice. „I nadále tak zůstával komplikovaný průjezd lokalitou Bystřicka, kde přetrvávaly problémy vlivem vydatného sněžení,“ nastínil mluvčí.

Jeho slova potvrdila i řada dalších nehod v okolí Bystřice pod Hostýnem. V závějích a příkopech nekončily jen velké kolosy, krušné dopoledne si prožili také řidiči osobních aut. K první nehodě tam vyjížděli hasiči už před sedmou ráno.

„Při výjezdu na silnici z Bystřice do Loukova hasiči zjistili, že cesta je neprůjezdná. Havarovalo zde několik aut, která hasiči postupně vyprošťovali k uvolnění dopravy,“ popsal Mitáček.

Kolony se podle něj tvořily z obou stran a auta byla průběžně pouštěna k průjezdu. Havárie vozů se nadále opakovaly a hasiči zůstali na pomoc takřka dvě hodiny. „Jedné řidičce, která havarovala a byla v šoku, pomohli hasiči s odvozem auta do Bystřice pod Hostýnem,“ dodal mluvčí.

Jednotka profesionálů z Kroměříže pak podle něj po desáté hodině vyjela k další havárii osobního auta, tentokrát mezi Chropyní a Plešovcem. „Vůz se tam převrátil na střechu. Při havárii se zranila jedna žena, která byla ošetřena přivolanou posádkou zdravotníků a následně odvezena do nemocnice. Hasiči pomohli s vyproštěním vozu,“ přiblížil Mitáček.

Na problémy řidiči narazili také mezi Jestřabicemi a Koryčanami, kde hluboký sníh na silnicích naprosto znemožnil průjezd.

Šárka Vavříková

Valašsko: sníh uzavřel několik silnic

Očekávané vydatné sněžení doprovázené silným nárazovým větrem zasáhlo v noci na středu Valašsko plnou silou. Sněžilo a foukalo také během celého dopoledne.

Rozmary počasí značně zkomplikovaly dopravu v celém regionu. Řada silnic zejména na Valašskomeziříčsku a Kelečsku se stala zcela neprůjezdnou. Problémy měly autobusy i vlaky. V pohotovosti jsou i nadále silničáři, pracovníci technických služeb, policisté i hasiči. „V terénu máme veškerou dostupnou techniku, čítající čtrnáct sypačů, jednadvacet traktorových radlic a také dvě sněhové frézy. Prozatím je to ale velmi nerovný boj,“ hlásil už dopoledne ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Podle jeho slov odklízení množství sněhu nejvíce komplikoval právě silný vítr. „Zejména na Valašskomeziříčsku a Kelečsku sníh padal doslova vodorovně. Připomínalo to bílou tmu. Vítr ihned po průjezdu techniky silnici znovu zafoukal,“ líčil Kořistka.

V oblasti tak muselo být dočasně uzavřeno asi deset komunikací. Mimo jiné například kopec Hulince při výjezdu z Valašského Meziříčí směrem do Nového Jičína, kde se tvořily závěje a uvázly dva kamiony. Motoristé museli využít objízdné trasy přes místní část Krhová.

Neprůjezdné byly dále silnice z Kunovic na Bystřici pod Hostýnem, z Kunovic do Kelče, z Meziříčí do Lhoty u Choryně, Malé a Velké Lhoty či silnice na Loučku. „Postupně se nám daří jednotlivé komunikace zprůjezdňovat, zejména poté co polevilo sněžení i silný vítr. Věřím, že do tmy bude vše odklizeno,“ uvedl ve středu ve tři hodiny odpoledne Kořistka.

Více než hodinu byla v obou směrech uzavřena také silnice I/57 ve směru od Lidečka k Lužné, kde uvízl kamion. „Situace se zlepšila až kolem poledne, kdy se podařilo kolos vytáhnout na silnici a policisté řídili dopravu kyvadlově v jednom pruhu,“ komentovala vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová. Zcela průjezdná v obou směrech byla silnice asi od dvou hodin odpoledne.

Obtížně průjezdná byla také silnice ze slovenské strany směrem na Makov. Policisté ji zcela uzavřeli pro nákladní auta, především kamiony. „Odkláněli jsme je od hotelu Eroplán v Rožnově pod Radhoštěm a cestu na Slovensko musely absolvovat přes Horní Lideč,“ přiblížila Brousilová. Také tento úsek se ale podařilo před čtrnáctou hodinou zprovoznit i pro nákladní vozy.

Husté sněžení mělo svůj podíl také na řadě dopravních nehod. „O půl osmé ráno byla zhruba na hodinu neprůjezdná silnice v Hošťálkové, kde se srazil sypač Správy a údržby silnic s osobní vozem Škoda Octavia,“ informovala Brousilová. Jiné dva osobní vozy se ve stejnou dobu střetly také v Huslenkách u odbočky do Zděchova.

Rušný den prožívají také hasiči. V ranních hodinách zasahovali u dopravních nehod například v Lužné či na Bobrkách. Po jedenácté hodině vyjížděli do Huslenek, kde se po čelním střetu dvou osobních vozů zranili tři lidé. „Zraněné si do své péče převzali lékaři a zdravotníci záchranné služby a poskytli jim nezbytnou pomoc a péči. Hasiči jednomu ze zraněných, který stále seděl v autě, nasadili krční fixační límec a pomohli s jeho naložením do sanitky,“ popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Po půl třetí odpoledne se srazilo osobní auto s dodávkou u Dezy ve Valašském Meziříčí. „Tentokrát se střet obešel bez zranění, hasiči zajistili auta proti požáru a úniku provozních kapalin,“ uvedl Mitáček.

Plné ruce práce mají také pracovníci technických služeb ve městech, zejména ve Valašském Meziříčí. Podle mluvčího města Josefa Beneše se dopoledne zastavila doprava mezi místními částmi Lhota u Choryně a Poličná, respektive Juřinka. „Do lokalit Za Drahou a Na Kotlině jsme museli vyslat bagr. Sníh navátý z okolních polí tam na vozovkách vytvořil až sto dvacet centimetrů vysoké závěje,“ připojil se dispečer zimní údržby meziříčské společnosti TS Petr Táborský.

Vážná byla časně ráno situace na železnici. Rozmary počasí na jednu hodinu vyřadily z provozu světelnou signalizaci na dvou železničních přejezdech, v Novém Hrozenkově a v Halenkově u Lidového domu. Závadu odstranil technik Českých drah. Přejezdy po dobu nefunkčnosti zabezpečovali pracovníci železnice. Provoz byl obnoven krátce po osmé hodině ráno.

Klimatické podmínky se nepříznivě promítly také do železniční dopravy. Kvůli zaváté trati nejezdily přibližně od šesti hodin ráno vlaky z Valašského Meziříčí do Bystřice pod Hostýnem. „Na uvedeném úseku byla zavedena náhradní autobusová doprava. Provozovatel dráhy Správa železniční dopravní cesty zajišťuje zprovoznění trati,“ uvedla mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová. Výluka na trati se protáhla až do odpoledních hodin.

Problémy se nevyhnuly ani linkovým autobusům. Tradičně nejhorší situace byla u Velké Lhoty, kam se autobusy dopoledne vůbec nedostaly. „Silnice byla zcela zafoukaná, čekali jsme na příjezd sněhové frézy,“ řekl ředitel osobní dopravy společnosti ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Podobná situace byla také u Lhoty u Choryně na Kelečsku. Velká zpoždění měly podle Holubáře také spoje ze Vsetína ve směru na Bratřejov.

Jen mírně zvýšenou poruchovost zejména na Valašskomeziříčsku zaznamenali energetici. „Jednalo se o lokální výpadky na nízkém napětí, což se projevilo jen na jednotlivých odběrných místech. Jinak nebyla situace nijak dramatická,“ shrnula mluvčí společnosti Čez pro severní Moravu.

Nepřízeň počasí se promítla také do dalších oblastí. Například ve Valašském Meziříčí společnost TS musela odložit svoz komunálního odpadu z nejhůře přístupných místních částí. „Za současných klimatických podmínek nejsme s to dodržet harmonogram svozu,“ sdělila mistrová úseku odpadů Veronika Cíchová. Popelářský vůz bylo nutné třikrát vyprošťovat ze závějí. „Po každé zastávce měla posádka problém odjet z místa. Podařilo se jí vyvézt pouze deset popelnic,“ bilancovala Cíchová.

Michal Burda

Slovácko: Region zasypal sníh, místy stála doprava

Zima se v noci na středu důrazněji ozvala i na Slovácku. Husté sněžení a vítr komplikovaly dopravu na některých místech regionu. V odpoledních hodinách se ale začala situace přece jen obracet k lepšímu. Například v úseku mezi Ostrožskou Lhotou a Hlukem vítr navál sníh přes komunikaci, což zapřičinilo opakované zastavení provozu. „V jednom směru stál kamion, a za ním několik osobních aut, v protisměru pak autobus a další auta,“ informovala očitá svědkyně Alice Stránská. Její poznatky se shodují i s vedoucí dispečinku autobusové dopravy společnosti ČSAD Uherské Hradiště Petry Jiříkové. „Menší komplikace mezi Hlukem a Ostrožskou Lhotou způsobilo zúžení komunikace po silném spadu sněhu. Naše autobusy tam ale nakonec projely. Pokud s týče obecně provozů linek, pak zpoždění byla u některých z nich jen v řádu několika minut. Ale například spoje městské hromadné dopravy, které v případě sněžení mívají občas potíže, tentokrát jezdily zcela bez komplikací,“ poznamenala Jiříková. Ředitel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík informoval, že největší potíže jim počasí působí v okolí Boršic u Blatnice. „Vítr tam opakovaně nafoukává sníh na komunikaci, takže tam naše technika musí zajíždět častěji. Také výše položené úseky Slovácka, jako je oblast u Starého Hrozenkova, ale i v okolí Uherského Brodu a Bojkovic udržujeme s vypětím všech sil,“ podotkl ve středu dopoledne Buchtík, jehož muži museli „vypravit“ na silnice všechny stroje firmy. „O údržbu silnic se starají traktory s pluhy i těžká technika. Celkem se jedná o devět našich vozů, třicet dva najatých traktorů a dvě sněhové frézy,“ vypočítal Buchtík. Kvůli dopravním nehodám, které se objevily v souvislosti s kluzkými vozovkami, museli policisté dočasně uzavřít úseky mezi Bánovem a Starým Hrozenkovem a také silnici mezi Uherským Brodem a Stráním. Situace se v těchto částech regionu začala zlepšovat až kolem 13. hodiny. „Od osmé ranní jsme měli potíže hlavně v úseku mezi Bánovem a Bystřicí pod Lopeníkem. Kombinace větru a sněhu vytvářelo na tamních silnicích bílou tmu. Od třinácté hodiny jsou již tyto komunikace průjezdné. Mírný optimismus projevil i policejní mluvčí Aleš Mergental. „Úseky, které jsme museli dočasně uzavřít kvůli počasí jsou střídavě průjezdné. Doufám, že situace se bude už jen zlepšovat,“ poznamenal policejní mluvčí.

Vydatné sněžení ale nekomplikovalo jen provoz na silnicích, bílou nadílkou si prošlapávali cesty i lidé v obcích a městech. Zatímco v některých městech republiky už technické služby i silničáři hlásí razantní ztenčení zásob posypového materiálu, na Slovácku taková situace prozatím nepanuje. „V tomto ohledu potíže nemáme, Je pravdou, že zásobování posypového materiálu občas vázne, jsme ale domluveni se silničáři, že v případě potřeby nám materiál bez problému poskytnou,“ sdělil ředitel Hradišťských technických služeb (HRATES) Jiří Klíma. Provoz na železnicích v regionu se obešel bez problémů. „Provoz se dočasně zastavil pouze na trati mezi Bojkovicemi a Slavičínem. Tuto odstávku provozu ale nezpůsobilo počasí, nýbrž havárie mezi automobilem a vlakem,“ poznamenala mluvčí Českých drah v Olomouci Kateřina Šubová.

Podle metorologické předpovědi by v následujících hodinách by mělo sněžení na Uherskohradišťsku ustávat a teploty by měly šplhat těsně nad bod mrazu.

Oleg Kapinus

Uzavřené cesty a nehoda na železnici

Hned několik uzavřených úseků silnic a také jedna nehoda na železnici, to je bilance středečního dopoledne na Uherskohradišťsku. Na vině ovšem není jen počasí, ale také nepozornost řidičů.

Ta hrála hlavní roli například v železniční nehodě v Bojkovicích. „Na přejezd ve Štefánikově ulici vjel řidič s vozem Subaru Forester, který nerespektoval světelné výstražné znamení, a došlo ke střetu s projíždějícím vlakem,“ informoval mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. „Naštěstí nebyl nikdo zraněn,“ dodal Mergental.

Kvůli nehodě je neprůjezdná silnice z Bánova na Starý Hrozenkov. „Kvůli sněžení pak uzavíráme rovněž cestu z Uherského Brodu do Strání,“ upozornil řidiče policejní mluvčí.

Problémy jsou i na dalších úsecích na celém Uherskohradišťsku.

Michal Sladký