A výjimkou není ani Kroměřížsko. Pokud sněhová nebo ledová nálož spadne na člověka, může dotyčný utrpět v krajním případě až smrtelná zranění.

„Může dojít k úrazům hlavy, krční páteře nebo třeba i nohy. Konkrétně u rampouchu záleží na tom, jak je silný a z jaké výšky spadne. Letos jsme ale ještě takový případ poranění nezaznamenali,“ upozornil mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

Řada lidí se snaží dávat si pozor, kudy jde a zda opravdu něco ze střechy nevisí. „Jsem obezřetný, hlídám si to. Musím být pořád ve střehu. A zásadně nechodím při krajích, kam by sníh či rampouch mohl spadnout,“ svěřil se třeba Ladislav Kalina z Chropyně.

Na možné padající nebezpečí se někteří majitelé objektů snaží kolemjdoucí upozornit informačními cedulemi opřenými o stavbu. Tuto variantu zvolil například domovník Michal Beneš z Kroměříže.

„Raději jsem venku umístil cedule, aby se nikomu nic nestalo. Nemohu totiž sníh ze střechy odmést. Zkoušel jsem to, ale bohužel na něj ani na rampouchy nedosáhnu. Abych si na to najal nějakou firmu, na to nejsou peníze,“ povzdechl si Beneš.

Padající sníh nejenže může lidi zranit, škody způsobuje i na majetku.

„Čekám, až spadne všechno. Potom budeme muset zavolat pojišťovnu a nějak opravit stříšku. Je totiž zešikma, a nedají se na ni aplikovat zábrany,“ konstatovala majitelka jednoho objektu ve Vejvanovského ulici v Kroměříži, kde sníh už poničil plastový kryt sklepeních oken.

Pokud mají majitelé domů či jiných objektů obavy, že by sníh či rampouchy mohli na někoho spadnout, může namísto varovných cedulí zvolit ještě další varianty: buď si poradí sám, nebo si může najmout nějakou firmu na úklid střechy.

Její služby ale musí pochopitelně zaplatit. Například ale Kroměřížské technické služby k takovým případům ještě vyjíždět nemuseli.

„Nebyli jsme doposud o úklid požádáni. Pokud si nás někdo objedná, tak vyrazíme s plošinou, což se neobejde bez placení. Výjezd bychom ale řešili s městem,“ prozradil Pavel Suchánek, ředitel Kroměřížských technických služeb.

Pokud nejde o bezprostřední nebezpečí s ohrožením na životě, pak by lidé k úklidu neměli v žádném případě volat profesionální hasiče.„Výjezd by se jim totiž pěkně prodražil,“ zdůraznil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.