Lidé z Bořenovic se kvůli závějím nemohli dostat domů a do práce. Děti dovezl traktor

Například obec Bořenovice, kam vede jediná cesta, tak zůstala na čtyřiadvacet hodin zcela odříznutá od světa.

„Situace byla velice těžká. Do dvou hodin v noci foukal silný vítr a hustě sněžilo,“ uvedl výrobní náměstek Správy a údržby silnic Kroměřížska Timoteus Políček.

Dodal, že silničáři trasy udržovali jen s velkými obtížemi, ale tři komunikace stejně musely být uzavřeny.

„Šlo o trasy z Prusinovic do Dřevohostic, ze Zdounek do Nětčic a Holešova do Bořenovic. Na jejich zprůjezdnění pracujeme,“ řekl ještě včera v devět hodin ráno Políček.

Potvrdil také, že pracovní nasazení silničářů bylo maximální a použity byly i záložní stroje.

Ani to však nestačilo k tomu, aby se udržela průjezdná cesta do Bořenovic. „Nedostane se k nám nikdo, ani pomoc složek integrovaného záchranného systému,“ potvrdil včera dopoledne bořenovický starosta Jakub Bednárek. Dodal, že v obci žijí starší lidé, kteří by se v případě potřeby momentálně vůbec nedovolali pomoci.

„Silnice je uzavřena od středeční jedné hodiny odpoledne. Děti, které se vracely z Holešova ze školy, se nemohly dostat domů, ale musely zůstat na hasičské zbrojnici a čekat na nějaké řešení,“ popsal starosta. Děti byly nakonec převezeny traktorem přes pole do obce.

„Na uzavřené komunikaci stojí ve sněhu asi sedm zapadlých aut. Je to situace, která se opakuje každý rok několikrát a je neúnosná,“ stěžoval si včera Bednárek.

Timoteus Políček ze Správy a údržby silnic Kroměřížska uznal, že situace v Bořenovicích byla špatná. „Jedná se o komunikaci třetí třídy poslední důležitosti,“ vysvětlil.

Silničáři podle něj odklízeli komunikaci tak dlouho, jak to jen šlo, ale když se přidal silný vítr a začaly se tvořit závěje, musela být uzavřena.

„Od rána však na odklízení pracuje naše fréza,“ připomněl Políček.

Včera ve dvě hodiny odpoledne se pak podařilo Bořenovice propojit s okolím.

„Povedlo se to také díky pomoci z obce Prusinovice a holešovským technickým službám,“ poděkoval bořenovický starosta.

Pracovníci Technických služeb prý přijeli s nakladačem, který odhazoval sníh a pomohl obyvatelům z nejhoršího.

„Poté přijeli lidé z Prusinovic s traktorem a radličkou. Obec je teď opět průjezdná,“ odechl si Bednárek.

Problémy a zpoždění ale vznikaly ve středu večer také na kolejích. „Byla to kalamita. Vlaky nabíraly veliké zpoždění. Na dálkové spoje cestující čekali klidně i pět hodin,“ konstatovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová a dodala, že vůbec nejhorší byla situace na Přerovsku.

„Situaci koordinoval náš zaměstnanec a lidem, kterým ujel poslední přípoj například na Hulín nebo na Zlín, jsme nabídli jako náhradní řešení taxislužbu, kterou jim proplatíme,“ vysvětlila mluvčí.

I když se našli nespokojení cestující, většina prý situaci pochopila. „Snažili jsme se jim čekání zpříjemnit a nabídli jim například čaj nebo kávu,“ dodala Šubová.