Labutě zpěvné hnízdí se Skandinávii a na zimu odlétají do západní Evropy a jen ojediněle se objevují i u nás. Zpěvanka, jak ji pokřtil Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku, se trvale usadila na střední Moravě. Nejčastěji se vyskytovala na rybnících v Tovačově, v Kojetíně, v Chropyni, v Záhlinicích a nebo na řece Moravě v Kroměříži.

| Video: Youtube

Ornitologové ji sledovali díky nezaměnitelnému žlutému límci s kódem 7R42, který dostala na zimovišti vodních ptáků v Německu dne 19. ledna 2006. Odtud se nevydala domů na sever Evropy, tak jako ostatní labutě zpěvné, ale zcela nepochopitelně se objevila 16. 4. 2006 na Hradeckém rybníku v Tovačově. Zde ji pozoroval Martin Vavřík.

„V následujících letech se věnovala poznávání střední, jižní i severní Moravy a jižního Polska. Jednu zimu trávila dokonce až v Maďarsku. Hnízdní období ale nejčastěji trávila na střední Moravě, kde se pokoušela o vytvoření páru se samcem labutě velké,“ uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Zpěvanka poprvé zahnízdila až v roce 2017 se samcem labutě zpěvné a měla čtyři labuťátka na Zámeckém rybníku v Chropyni.

„Pouze jedno mládě se dožilo zimy. V následujících dvou letech vyvedla opět čtyři mláďata, ale ani jedno se nedožilo dospělosti. V roce 2020 měla dvě mláďata, která po několika dnech zmizela. V tomto roce uhynul i její samec a od té doby zůstala sama,“ popsal Šafránek.

| Video: Youtube

Zpěvanka žila na střední Moravě 16 let.

„Kroužek a límec dostala až jako dospělá a proto nejde zjistit, jakého věku se dožila,“ uzavřel Jiří Šafránek.