„Do uplynulého čtvrtku parkovné z mobilu zaplatilo jednačtyřicet lidí, průměrně to vychází tak na pět denně,“ informoval v pátek Deník Josef Illa z Kroměřížských technických služeb, které mají parkovné ve městě na starost.

Zda budou lidé novinku hojně využívat, si zatím netroufá odhadnout.

„Zaplatí totiž o pět korun více, než stojí koupě lístku z automatu. Například majitel vozu značky Volvo určitě na nějakou tu korunu navíc hledět nebude, ovšem šofér staré Škody ano. Já osobně bych řekl, že SMS hodně využijí lidé na různých jednáních, kdy nevědí, v kolik skončí,“ řekl Illa.

Na automaty novinka určitě mít nebude, tvrdí zase kroměřížský místostarosta Petr Sedláček. Podle něj je radnice spokojená s tím, kolik lidí ji doposud využilo.

„V podstatě je to úspěšné, zklamáni nejsme. Věříme, že za čas bude využívána mnohem více. Jde o to, aby se člověk naučil poslat správně zprávu. Pak ji už může mít uloženou v mobilu,“ řekl Sedláček.

O úhradě parkovného z telefonu obdrží řidiči zpětnou zprávu s potvrzením o placení. Lístek za okno vozu tedy dát nemohou, nicméně strážníkům neujde, zda novinky někdo zneužívá.

Mají totiž k dispozici přístroje, které po nahlášení registrační značky auta zjednodušeně zjistí, zda a na jakou dobu je parkovné zaplacené.

„Už jsme kontrolního systému využili, platbu SMS ale prozatím vyzkoušelo málo lidí,“ konstatoval ředitel Městské policie Kroměříž Miloslav Skřebský.

Do konce roku pak na šoféry čeká ještě jedna novinka. „V šesti parkovacích automatech novějšího typu, které se už nějakou dobu nacházejí na Velkém či Riegrově náměstí, bude nainstalována čtečka na čipovou kartu sloužící jak k platbě v Městské hromadné dopravě, tak také k úhradě parkovného,“ připomněl místostarosta Sedláček.