Právě takový smutný obrázek čeká na jeho návštěvníky především během víkendu. S příchodem teplých nocí totiž na tamní lavečky dorazili i zábavychtiví občané, kteří však příliš neoplývají smyslem pro pořádek a čistotu.

I přes snahu udržet v jedné z uherskohradiš­ťským zelených oáz pořádek se tak návštěvník musí připravit na mnohdy nepříliš příjemná „aranžmá“, která v parku na sklonku týdne vznikají.

Ukáznit nepořádné občany je úkolem především strážníků slovácké metropole. „Nejnáročnější je situace určitě o víkendech. Už mnohokrát jsme tam byli nuceni v souvislosti se znečišťováním veřejného prostranství udělit blokovou pokutu. Ta se může pohybovat až do výše jednoho tisíce korun,“ prozradil velitel uherskohradišťské Městské policie Jaroslav Ježo.

Podle něj jsou právě ve dnech volna nejproblematičtější skupinou mladí lidé, kteří na svých „dýcháncích“ navíc často popíjejí alkohol. „V případě, že se v některém z blízkých zařízení koná nějaká akce, monitorujeme místo až třikrát za noc. Přes den provádíme spíš namátkové kontroly, a to především kvůli takzvaným pejskařům,“ podotknul Ježo.

Někteří obyvatelé Uherského Hradiště však se současným stavem, který v parku panuje, rozhodně spokojeni nejsou. „Každou sobotu a neděli to tam vypadá stejně. Městská policie park objíždí ve voze, ale dovnitř nejdou. Po parku se procházejí ve dne, kdy tam jsou rodiče s dětmi. Taky by mě zajímalo, kolik stojí úklid po takové spoušti,“ zlobí se Karel Mařík z Uherského Hradiště.

Odklidit nepořádek má na starost Hradišťské Technické Služby (HRATES). „Ve Smetanových sadech denně vysypáváme všech patnáct košů a stejně často provádíme ruční úklid, který by měl trvat přibližně dvě hodiny. Ten je však po víkendech samozřejmě mnohem náročnější,“ přiblížila Dana Nováková, vedoucí čištění komunikací HRATESu.

Doplnila, že takovýto standardní úklid Smetanových sadů denně vyjde přibližně na necelých osm set korun. „Navíc jednou za čtrnáct dnů vyjíždí do inkriminovaných prostor malý zameták,“ upřesnila Nováková.