Na hřbitov jej dopravila historická stříkačka Škoda z roku 1941 ze sboru ve Střílkách. Tak ve středu vypadalo rozloučení s obětavým dobrovolným hasičem, který nikdy nikoho nezklamal a vždy se snažil druhým pomoci.

„Měl dobrou duši, vždycky rád pomohl, byl to kamarád, který vždycky dodržel slovo,“ tak hovořili o Jaroslavovi jeho přátelé a kamarádi ve středu, krátce po posledním rozloučení s ním.

Právě touha pomáhat přivedla mladého hasiče do sboru dobrovolných hasičů v Koryčanech. A šel pomáhat i při hlášeném úniku plynu v Masarykově ulici v Koryčanech 15. září 2021.

Na Kroměřížsku explodoval při zásahu hasičů dům. Dva mrtví, několik zraněných
Při explozi rodinného domu na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní hasiči

Byli na místě první

Na místě byli mezi prvními právě pětatřicetiletý Jaroslav Fila a jeho kolega, pětačtyřicetiletý Marek Vrba. V tu chvíli jim zbývalo jen pár minut jejich života, který ukončila exploze plynu. Jen dvě minuty po jejich příjezdu na místo.

Na místě tragédie zůstala ležet jen halda suti. Cihly byly rozmetány na prach, všude ležely trámy a beton. Mladší z hasičů zahynul na místě, starší skončil pod sutinami.

Ty vlastníma rukama rozebírali hasiči z dvanácti jednotek, kteří se na místo události sjeli. Hledali svého kolegu, chtěli mu pomoci. Bohužel, ani Markovi Vrbovi již pomoci nešlo.

Na místě zůstali další zranění. Majitel domu, který opravoval plynové potrubí a dva dobrovolní hasiči z Koryčan.

Koryčany po tragické explozi v rodinném domě. Na snímcích místo den poté, ve čtvrtek 16. září 2021
Koryčany se ponořily do smutku, lidé vzpomínají na zemřelé hasiče

Tragédie zarmoutila nejen hasiče 


Zpráva o tragédii zarmoutila nejen obyvatele východomoravských Koryčan ale všechny hasiče ve Zlínském kraji i napříč Českem.

„Chceme vyjádřit pozůstalým hlubokou a upřímnou soustrast, uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

Příčiny výbuchu plynu v rodinném domě v koryčanské Masarykově ulici zatím nejsou známy.

„Čekáme na výsledky vyšetřovatelů a znalecké posudky,“ uvedl za HZS ZLK Roman Žemlička.

Policie má podezření ze spáchání nedbalostního trestného činu obecné ohrožení.

„Majitel domu se však zachoval, jak měl. O úniku plynu uvědomil hasiče i plynaře ihned,“ uvedla mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová.

Hasiči stabilizují dům v sousedství stavení zničeného výbuchem v Koryčanech, 16. září 2021
Koryčany po výbuchu: evakuovali sousední domy, jeden je neobyvatelný

Sbírka na pomoc rodinám

Město Koryčany i Charita vyhlásili sbírku pro podporu poškozeným stranám výbuchem. Zlínský kraj chce do sbírky přispět částkou tři miliony korun.

„Je smutné, když odejde mladý člověka a tady odešli hned dva. Navíc kamarádi, sportovci, hasiči. Celý týden řešíme, jak lze pomoci. Rada Zlínského kraje proto tohle projednala. Ale dnes jsme tady, abychom si připomněli jejich životy, A to, co jsem dnes viděl, je velká sounáležitost hasičů z celého kraje a Koryčan. Všem, kteří se dnes zúčastnili, chci poděkovat,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který se pohřbu také účastnil.

„Rada Zlínského kraje doporučila, aby zastupitelstvo v listopadu podpořilo vklad na transparentní účet, aby-chom pomohli dopady tohoto neštěstí co nejvíce zmírnit,“ doplnil hejtman.