Jenže zatímco někteří starostové vítají, že plochy, kde má zařízení stát, budou alespoň nějak využity, jiné obce by naopak místo elektráren raději uvítaly společnost, která dá práci i místním lidem.

První práce na stavbě sluneční elektrárny jsou v plném proudu například ve Velkých Těšanech. „Vzniká na okraji katastru, v bývalém vojenském prostoru. Elektrárna bude na ploše o velikosti přes jedenáct hektarů. Jsme rádi, že místo našlo využití,“ řekla Deníku starostka Věra Halamová.

Od zařízení si zastupitelé slibují přísun půl milionů korun ročně do rozpočtu a dotace na aktivity pořádané obcí.

Stavět se má podle dostupných informací i v Bařicích, které pod Velké Těšany územně spadají. „Ve směru na Kvasice by měla stát elektrárna na ploše dvou hektarů,“ dodala Halamová.

Za několik týdnů se do prvních prací pustí pravděpodobně i dělníci v Morkovicích. Tam má zařízení využívající sluneční energii stát v místech, která měla sloužit jako průmyslová zóna.

Městu se ale nepřihlásily žádné firmy s vážnější nabídkou. „Ozvalo se pouze logistické centrum. To jsme ale nechtěli. Souhlasili jsme nakonec s elektrárnou na čtyř a půl hektaru. Nyní se s firmou blížíme k dohodě, do čtrnácti dnů až měsíce začnou stavět,“ konstatoval morkovický starosta Pavel Horák.

V průmyslové zóně však mají ještě dva hektary volné, a na ty hledají stále zájemce.

Dvě fotovoltaické elektrárny jsou v plánu i na Koryčansku. Jedna vyroste na bývalém poli v Blišicích, další v Lískovci, kde si jedna firma pronajala obecní pozemek.

„Co se týče Blišic, v jednání je teď změna územního plánu. Každopádně mě osobně elektrárny nevadí. Pozemky jsou alespoň nějak využité. Nápad to není špatný, ale záleží na tom, jestli se cena takto vyráběné energie udrží tak nízko, jako je nyní, i za patnáct let,“ poznamenal starosta Koryčan Miroslav Máčel.

Nabídku na stavbu sluneční elektrárny řeší v těchto dnech ale také kupříkladu v Dřínově.

„Měla by vzniknout v objektu bývalého zemědělského družstva, ale ještě to není jisté. Čekáme teprve na změnu územního plánu,“ uzavřel dřínovský starosta Josef Palíšek.