„Pachatele jsme dopadli v Rudné u Prahy. Od slovenských kolegů jsme věděli, že tito muži mají na svědomí i násilnou trestnou činnost, a tak jsme povolali zásahovou jednotku,“ vysvětlil okolnosti zatčení pachatelů Miroslav Bartys, šéf uherskohradišťských kriminalistů.
Kasaři si pro svůj lup vybírali podnikatelské objekty. Uvnitř pak vypáčili trezory a bezpečnostní skříně, ze kterých brali peníze. Přišli si tak na dva a půl milionu korun. Na poničeném zařízení nadělali škodu za dalších osm set tisíc.
Ve Zlínském kraji se muži vloupali do osmi objektů, z toho sedm bylo na Uherskohradišťsku a jeden na Vsetínsku. Celkem v nich odcizili téměř 1,26 milionu korun. Nejvyšší částku, 427 tisíc, ukradli ve Francově Lhotě na Vsetínsku.
Recidivisté podle výsledků vyšetřování stihli prakticky všechny ukradené peníze utratit. Vedli totiž nákladný život. Statisíce zaplatili za večírky a noční veselí. Policisté zlodějům zabavili jenom třicet tisíc korun a auto v hodnotě čtvrt milionu.
Detektivové z Uherského Hradiště dopadli čtveřici kasařů, která má na kontě dvacet vloupání v celé republice
Partička si pravidelně několik dní před vloupáním místo činu vytipovala. Mezi Slovenskem a Českou republikou kasaři jezdili vždy přes jiný hraniční přechod. Podle policistů zloději pracovali s velmi profesionálním vybavením. Mezi zabavenou technikou nechyběl ani takzvaný jammer, což je rušička rádiového signálu v ceně bezmála sto tisíc korun.
Nyní už všichni z dopadených mužů, kromě jediného, tráví svůj čas v celách vazební věznice. Nejmladšího, čtyřiadvacetiletého mladíka, od vazby uchránila skutečnost, že se rozhodl spolupracovat s policisty. Všem čtyřem kasařům hrozí až osmileté vězení.
Řádění kasařů lze omezit jen ztěžka. Stále modernější trezory však jejich práci zkomplikují. „Hodně se dnes prodávají trezory s elektronickými zámky. Větší skříně mají často mezistěny vylité betonem, což ztíží snahu se dostat dovnitř,“ popsala ředitelka hradišťské firmy zabývající se prodejem trezorů Iveta Koníčková.