Deset let už funguje malý rodinný Statek Slížany, který vybudovali Jiří Červenka a Martin Lajda společně s partou kamarádů. Statek zpočátku sloužil hlavně jako útočiště pro zvířata zachráněná před jatky nebo z nevhodných podmínek. Proto také místní mohli na zdejších pastvinách vedle běžně chovaných zvířat potkat třeba lamy či klokana.

Spolupráce s farmáři přináší rozmanitost

Dnes na statku chovají například koně, prasata, drůbež, osly a v neposlední řadě také krávy, z jejichž mléka poslední čtyři roky vyrábí máslo, zrající sýry, ovocné jogurty, pomazánky, zákysy a další. V průběhu let na statku přibyla také hospůdka a nově i obchůdek, který nabízí nejen výrobky z místního statku, ale také od dalších farmářů a lokálních výrobců.

Ilustrační snímek
Školky v Kroměříži letos obdržely 430 přihlášek, přijaly 297 dětí

„Máme tady už stálou klientelu, která je zvyklá k nám pravidelně chodit nakupovat naše mléčné produkty. Chtěli jsme jim ale dopřát i další věci od jiných výrobců a farmářů, se kterými se známe třeba z trhů. Zkrátka chceme vytvořit místo, kde si lidé mohou nakoupit kvalitní věci od českých výrobců,“ vysvětlil Jiří Červenka.

Původ výrobků je z nejbližšího okolí

V nabídce tak kromě mléčných produktů ze zdejšího statku nechybí třeba maso, uzeniny, zelenina, pečivo, káva, víno a další. Výrobky mají jedno společné – všechny jsou původem z Česka. Podstatná část navíc od výrobců z nejbližšího okolí.

„S nabízeným sortimentem budeme stále pracovat. Ve Slížanech totiž už dlouhá léta žádný obchod není, budeme proto muset v naší nabídce skloubit farmářské produkty se základním sortimentem pro lidi. Budeme proto se zákazníky komunikovat a podle jejich zpětné vazby to ještě upravíme,“ popsal Červenka.

Ilustrační foto - zrekonstruovaný Sněmovní sál v Kroměřížském zámku.
Čtvrtmiliardová obnova Arcibiskupského zámku a zahrady v Kroměříži je u konce

Prodejna se poprvé otevřela v pátek ráno. Cestu si tam během první hodiny našlo několik zákazníků. Otevření obchodu vítají. „Ve Slížanech obchod zavřeli už před mnoha lety. Žije tady ale spousta seniorů, kteří musí pro potraviny do Morkovic. Takže vítám, že je tady nově obchod, kde si mohu nakoupit základní věci,“ řekla Deníku seniorka, která byla vůbec první zákaznicí.

„Nakoupila jsem si, co jsem potřebovala, jsem spokojená. Bude ale nejspíš chvíli trvat, než se sem lidé naučí chodit. Každopádně klukům držím palce,“ dodala.