Do šesté hodiny přišlo zhruba patnáct procent voličů
Přibližně patnáct procent voličů dorazilo v pátek do šesti hodin večer na Kroměřížsku během prvního dne komunálních voleb. Například přímo v Kroměříži odvolilo do té doby 16,6 procenta voličů, což je přesně 4 052 lidí.
„Ve srovnání s volbami parlamentními nebo třeba prezidentskými je to méně. Při posledních parlamentních volbách mělo ve stejnou dobu odvoleno asi osmadvacet procent lidí," informoval Deník mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Upozornil ale, že jde stále o průběžné číslo, které nemá zatím žádnou dramatickou vypovídací hodnotu.
Sestry volily společně: a dokonce i stejné kandidáty
Tráví spolu spoustu času a tak šly společně dokonce i k volbám. Podle Kateřiny a Petry Pešových z Kroměříže mají totiž sestry vždycky táhnout za jeden provaz. Mladší Kateřina prý byla rozhodnutá jít volit už od začátku. „Podle mě je každý hlas dobrý," míní pětadvacetiletá servírka z Kroměříže.
Starší Petra se naopak rozhodla až na poslední chvíli. Také si prý od mladší sestry nechala poradit, koho vlastně zvolit.
„Kačka byla rozhodnutá okamžitě. Myslím si, že její úsudek je dobrý a věřím jí," řekla devětadvacetiletá Petra, která pracuje jako administrativní pracovnice a moc často volit nechodí. Obě prý jinak k volbám většinou nemíří s velkým nadšením: chodily by mnohem radši, kdyby opravdu viděly, že se něco mění k lepšímu.
V každém případě letos obě sestry volily stejně. A šlo prý o kandidáty, které znají osobně a věří jim, že komunální politiku neberou jen jako zástěrku, ale mohli by v ní něco dokázat…
Na Bystřicku začala účast slibně
Volby jsou už v plném proudu také v Bystřici pod Hostýnem a okolních obcích. Devětapadesátiletý Libor Zákřecký dorazil do volební místnosti na městském úřadě v Bystřici pod Hostýnem už půl hodiny po začátku voleb, přesto nebyl zdaleka první.
„Chodím pravidelně, nejenom ke komunálním volbám, ale ke všem. Většinou si vybírám mezi známými, ale za ty roky už mám stejně ustálené, koho volit." řekl Deníku. Podle předsedy tamní volební komise by účast tentokrát mohla být dobrá.
„Jen za první půlhodinu přišlo dvacet sedm lidí," pochvaloval si.
Devětadvacetiletá Ludmila Tvrdoňová přišla zase volit do bystřické Základní školy Bratrství Čechů a Slováků.
„K volbám se snažím chodit pokaždé a rozhoduji se spíš podle stran, které jsou mi sympatické a podle jejich kampaní. Letos tady v Bystřici nikdo neměl moc výraznou kampaň, ale já vždy hlavně četla jejich letáky," poznamenala mladá volička.
Stejně starý Jaromír Gadas dokonce v rodné obci Komárno zasedl i ve volební komisi.
„Ke komunálním volbám chodím pravidelně a snažím se i ke všem ostatním. Politiku sice sleduji jen okrajově, ale snažím se podle aktuálního dění na politické scéně vybírat i mezi kandidáty," konstatoval.
Chtěli volit na kartičku MHD i průkaz pojištěnce
Božena Ševčíková z volební komise v místnosti číslo 13 na základní škole Zachar v Kroměříži u voleb asistuje už devátým rokem: kolik jich za tu dobu zažila, ani nedokáže spočítat.
„Počet lidí je letos zatím zhruba stejný jako u jiných voleb. Do naší místnosti chodí i mladší lidé, převažují ale ti starší," poznamenala v pátek odpoledne zapisovatelka.
Ani letos prý nechyběly úsměvné momenty.
„Jeden pán chtěl u nás volit na průkazku městské hromadné dopravy a druhý zase na kartičku pojištěnce," prozradila, jedním dechem ale ujistila, že oba voliči u sebe občanský průkaz měli a nejspíš se jenom spletli.
Pokud si chtějí členové komise odskočit na jídlo, musejí se prostřídat, v místnosti totiž musí vždy zůstat nadpoloviční většina. Dlouho chvíli si krátí povídáním, křížovkami nebo třeba četbou.
„Zatím je to dobré, protože lidé chodí tak nějak průběžně. Horší to bude od té osmé večerní, to budou mrtvé chvilky," odhaduje zapisovatelka.
Lístky si prý většinou lidé nosí z domu a jen výjimečně si je brali přímo v místnosti. Domácí příprava je totiž tentokrát poměrně nutná.
„Lístky jsou dost rozsáhlé. Kdyby lidé tak velký lístek pročítali a vyplňovali až za plentou, strávili by tam opravdu hodně času," dodala Božena Ševčíková s úsměvem.
Jmenovci starostky volili v Kroměříži svého vnuka
Hned několik nedočkavých voličů čekalo v pátek před volebními místnostmi na základní škole Slovan. Jednimi z nich byli i manželé Hebnarovi, kteří chodí k volbám pravidelně: příjmení mají stejné jako tamní starostka, jde ale prý jen o shodu náhod.
„Chodíme většinou hned na začátku, dneska jsme ale v naší volební místnosti dokonce úplně první," divila se důchodkyně Marie Hebnarová. Kandidáta měli prý jasného a dokonce se i na něm oba shodli.
„Kandiduje totiž náš vnuk, tak jsme se rozhodli pro něj," prozradil Ladislav Hebnar.
Desítky lidí přišly k volebním urnám krátce po čtrnácté hodině, volební právo přijel do Kroměříže využít i třicetiletý Tomáš Petr, který jinak delší dobu pobývá v Brně.
„Proto pro mě bylo rozhodování složitější a v podstatě jsem vybíral tak trochu náhodně. Hlavně jsem chtěl dát prostor těm, kteří se v Kroměříži ještě pořádně neukázali a nemají toho tolik za sebou," řekl Deníku mladík.
Nejvíc obhajuje na Kroměřížsku ODS, měla čtyři starosty větších měst
Tři posty starosty obhajuje ve víkendových komunálních volbách na Kroměřížsku Občanská demokratická strana: její kandidáti totiž vedli uplynulé čtyři roky radnice v Kroměříži, Holešově a Hulíně.
Přímo v Kroměříži sice v roce 2010 ODS volby nevyhrála a končila druhá s pěti mandáty za vítěznou ČSSD, v čele radnice přesto stanula Daniela Hebnarová. Výhru si naopak tehdy největší pravicová strana připsala v Holešově (28,03 % a sedm mandátů), kde se na pozici starosty vystřídali Zdeněk Janalík a Pavel Svoboda. Také v Hulíně vyhrála před čtyřmi lety ODS (20,48 % hlasů a čtyři mandáty), křeslo starosty tam v letošních volbách tudíž obhajuje Roman Hoza.
Vítězství slavila ODS z větších měst ještě v Chropyni, oproti tomu v Bystřici pod Hostýnem a Morkovicích - Slížanech slavili úspěch kandidáti místních sdružení nezávislých kandidátů. Post starosty tam tak i v letošních komunálních volbách hájí Zdeněk Pánek, respektive Pavel Horák.
Místostarosta Kroměříže odvolí v pátek, starostka až v sobotu
Starostka Kroměříže Daniela Hebnarová (ODS) bude volit už tradičně na tamní základní škole Zachar.
„Bydlím totiž na Francouzské. Předpokládám, že půjdu volit v sobotu ráno před devátou hodinou, po odvolení půjdu hned na svatební obřady. Není třeba chodit hned po otevření volebních místností, budu se raději věnovat pejskům. Na výsledky pak budeme společně čekat s ostatními v restauraci," řekla starostka Deníku.
Místostarosta města a senátor Miloš Malý (ČSSD) volí v obvodu číslo 13
„Půjdu hned jak otevřou místnosti, respektive až přijdu z práce, kolem třetí hodiny. Mám samozřejmě vybráno, byl bych špatný člen, kdybych nectil program ČSSD a jejich kandidátů," usmál se kroměřížský místostarosta s tím, že výsledky voleb bude sledovat ve své kanceláři na radnici.
Volební lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec chodí volit také na sídlišti Zachar. „Myslím, že půjdu hned kolem druhé hodiny po otevření místností. Výsledky budeme s ostatními kolegy sledovat v restauraci," dodala jednička kroměřížské kandidátky ANO.
Technické rady jak zacházet s volebními listky Volby jsou tady! Kdy můžete hlasovat a JAK KŘÍŽKOVAT
Kdo jsou kandidáti na senátora? Boj o Senát: ve volebním obvodě 81 je deset kandidátů. UŽ JSTE SE ROZHODLI?
Užitečné rady K volbám připraveni: deset základních otázek a odpovědí