„Těšíme se na vánoční jarmark, dnes už teda spíše jako veteráni. Dlouhá léta jsme prodávali různé šperky z přírodních materiálů, dekorace ze dřeva, ale i nástěnné ozdoby a další. Většinou se nám dařilo prodat. Stánek s rukodělnými pracemi si před časem převzala dcera s manželem, takže teď už chodíme jen ze zvědavosti. Ještě by k tomu mohl být sníh a atmosféra bude krásná," usmála se dvaasedmdesátiletá Milena Hořejší z Kroměříže.

Právě v Kroměříži se chystá i předvánoční jarmark.

„Letos bude Velké náměstí zdobit smrk pichlavý, který vyrostl na městském pozemku v Kroměříži v ulici Pod Barbořinou. Poprvé se kompletní vánoční výzdoba rozzáří ve čtvrtek 24. listopadu o půl páté v rámci programu Rozsvěcení vánočního stromu," dodala mluvčí Jaroslava Sílešová, začnou i předvánoční mikulášské trhy.

Ty tradiční vánoční budou v Kroměříži až o měsíc později od 19. do 23. prosince a i letos mají čím nalákat. „Uvidíte populární show Kašpárek v rohlíku, také dámské smyčcové trio In Flagranti. Zahrají revival Beatles Pangea a další," objasnil manažer propagace Domu kultury Jan Dušek.

HOLEŠOV OZDOBÍ SMRK S RODINNOU HISTORIÍ

„Symbolem našich letošních Vánoc bude stříbrný smrk. Bezmála čtyřicetiletý strom si to zaslouží už pro svou souměrnost a překrásný vzhled," míní mluvčí radnice Jana Rohanová.

Městu ho daruje Eva Rákošová z Holešova, její rodina si ho na zahradě před desítkami let sama vysadila. „Ten strom je moje srdeční záležitost a mám ho moc ráda. Máme však trochu strach kvůli bezpečnosti, přece jen je hodně velký a u nás často vane prudký severní vítr," vysvětlila dojatá Eva Rákošová, na jejíž předzahrádce strom roste.

Strom vysadil totiž její otec Miroslav Palla a nyní by se měl 21. listopadu pokácet a převézt na náměstí.

„Myslím, že v tu dobu raději ani nebudu doma. Asi bych to obrečela," dodala majitelka. Na druhou stranu je ráda, že strom udělá radost obyvatelům a přispěje k vánoční atmosféře.

„S vnukem se budeme každý den na stromeček chodit dívat," dodala Eva Rákošová.

Samotné rozsvícení vánočního stromu, které vždy na náměstí přiláká stovky lidí, je naplánováno na sobotu 26. listopadu, přesně o půl šesté.

PŘIJDE I MIKULÁŠ

Rozsvícení a malý vánoční jarmark potěší i obyvatele Bystřice pod Hostýnem. „Vánoční strom s Mikulášem rozsvítíme 2. prosince v pět hodin odpoledne, ovšem již od dvou hodin mohou lidé navštívit vánoční jarmark," dodali organizátoři.

V pátek 25. 11. rozsvítí strom i v Hulíně, konkrétně v pět hodin odpoledne na náměstí Míru. I v Chomýži budou žít vánoční atmosférou. „Šestadvacátého v sobotu ve 13 hodin začne na návsi Vánoční jarmark na návsi s bohatým doprovodným programem. Ve dvě pak vystoupí dechová skupina Kiks Brass s programem Už zní Vánoce, poté přivítáme na návsi Mikuláše s jeho družinou a nadílkou. O čtvrt na pět rozsvítíme stromeček a půl hodiny nato vše zakončí ohňostroj," objasnilo vedení obce.

Autor: Daniela Zedníčková