„Každý měsíc už téměř pět let jsme tam pořádali autorské výstavy. Za tu dobu jsme si vytvořili obdobu pražské kulturní kavárny Slávia, kde se schází spisovatelé a hudebníci. U nás se každý měsíc setkávali příznivci jazzu a výtvarného umění. A teď je po všem,“ posteskl si včera za SPVUK Martin Číšecký.

Pro svou prezentaci se snaží výtvarníci najít nové vhodné prostory. Není to ale jednoduché. „Několik zařízení jsme už obešli, ale buď není vyhovující osvětlení, nebo nejsou veřejnosti přístupná po celý den,“ vysvětlil Číšecký.

Kroměřížskou kavárnu Slávia donedávna provozovala Střední škola hotelová a služeb, která tak dala tamní radnici výpověď z nájmu.

„Byla to vyloženě ekonomická záležitost, kterou jsme nějakou dobu přehodnocovali. Vzali jsme v potaz provozní a personální náklady. Ani večerní klientela nestačila pokrýt náklady. Nemohli jsme Slávii dotovat z vlastních zdrojů,“ konstatoval důvod uzavření zařízení ředitel Střední školy hotelové a služeb Petr Hajný.

Upozorňuje však, že náhradou za zrušenou kavárnu otevřeli ke 12. září nově zrekonstruovanou restauraci Alfa v budově kroměřížského autobusového nádraží.

„Už dříve tam fungovala a sloužila koryčanskému učilišti. Nebyla však rovněž rentabilní a byla uzavřena. Poté, co jsme se se školou sloučili, jsme se rozhodli ji opět obnovit,“ podotýká Hajný.

Zároveň ujišťuje, že tímto krokem studenti o praxi nepřišli. „Obnovili jsme odborný výcvik, který studenti získávají také v jiných komerčních zařízení. Alfa nemůže pojmout na praxi všechny naše studenty,“ doplnil Hajný.

Budova kavárny Slávia tak nyní zeje prázdnotou. Kroměřížská radnice pro ni hledá nové využití. Vypsáno je i výběrové řízení na pronájem prostor.

„Hledáme nového nájemce. Vzhledem k tomu, že nad zařízením je dům s pečovatelskou službou, nechceme v zařízení nic hlučného. Rádi bychom tam opět viděli restauraci. Ve Slávii je totiž velké zázemí pro kuchyni, salonek a jídelna pro veřejnost,“ vysvětlila starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.