Podobně jsou na tom i další zařízení v regionu. „Zápis máme třicátého. Kolik se bude hlásit dětí, zatím nevíme, čekáme jich asi kolem šedesáti," odhaduje ředitel základní školy v Morkovicích Jan Košárek.
Minulý rok tam k zápisu dorazilo dvaasedmdesát předškoláků, to byl prý ale mimořádný ročník.
„Otevřeli jsme tři první třídy, ale pro další rok zvažujeme jen dvě. Necháme se překvapit, v okolí je více škol," dodal ředitel s tím, že každý rok se snaží připravit pro předškoláky originální program.
„Vloni jsme to pojali formou olympiády a letos máme připraveno téma o pejskovi a kočičce. Na chodbách, kde děti na zápis čekají, pak bude bohatý program, různé soutěže a hry," vysvětlil Jan Košárek.
Koncem měsíce mají zápis i na základní škole ve Chvalčově. „Termín jsme stanovili na devětadvacátého ledna. Zatímco loni dorazilo jen zhruba čtrnáct dětí, letos by jich podle našich informací k zápisu mělo přijít asi dvaadvacet. Z těch čtrnácti jsme přijali deset a letos to bude asi šestnáct, zbytek jsou předpokládané odklady," poznamenal ředitel tamní základní školy Zdeněk Hnila.
Oproti tomu až čtvrtého a pátého února mají zápis na základní škole Zachar v Kroměříži. „Odhaduji, že k zápisu dorazí asi šedesát dětí. Běžně míváme tři třídy, dvě normální a jednu logopedickou," říká tamní ředitelka Petra Fečková.
To na Církevní základní škole v Kroměříži mají zápis už dnes a zítra od čtrnácti hodin. „V minulém roce jsme měli přihlášeno něco přes třicet dětí, zatím nedokážu odhadnout, kolik jich k zápisu dorazí letos," poznamenala ředitelka Olga Loučková.
Rodiče na přípravu svých dětí pilně dbají. „Syn se už moc těší, dokonce už částečně umí abecedu. Doma si se sestřičkou pořád hrají na školu, snad mu to tak vydrží," doufá třeba maminka Lucie Dvořáčková z Kroměříže.
Průběžně se na zápis doma se synem připravuje Marian Lipský z Kroměříže. „I ve školce už se děti učí poznávat různé tvary. Zvládáme celou adresu, jména a příjmení babiček," pochlubil se. Podle něj je nejlepší zvolit větší a známější školu, protože syn tak bude dokonale připraven pro tu střední. Mám ohlasy od kamarádů, která je nejlepší," tvrdí Marian Lipský.
Jistou škodolibost ve směru k mladším sourozencům už naopak projevují starší školáci. „Mého bráchu to čeká. Já ho pořád straším, jak to tam bude přísné, ale on mi nevěří a přesto se těší," říká třeba Ivan Syřena z Kroměříže.
Věří prý, že to bratra rychle přejde a bude ještě rád vzpomínat na školku. „Pro mě byla škola velké utrpení. Vzpomínám, že jsem už v první třídě měl na vysvědčení dvojku. Měli jsme totiž přísnou paní učitelku," prozradil dnes už zkušený student.
Co vzít s sebou?
Rodič či jiný zákonný zástupce dítěte musí mít:
- rodný list dítěte
- platný občanský průkaz
- budete-li žádat o odklad
školní docházky, tak i potvrzení pediatra či psychologa
o školní nezralosti dítěte.
Co mají umět?
- znát svoje jméno a příjmení,
vědět, jak se jmenují rodiče
- umět se obléknout i převléknout do cvičebního úboru
- umět správně uchopit tužky
- umět si zavázat boty
- kreslit tužkou a pastelkami
a malovat barvami.
- orientovat se v barvách
- uklidit po sobě věci,
například pastelky, tužky
- vystřihnout obrázek nůžkami.
- se zájmem a v klidu poslouchat například čtení pohádky
MAREK HOŘAVA