V prosinci loňského roku se už jednodenní stávka konala. „Výsledek však neodpovídal našim požadavkům. Poslanecká sněmovna nám z požadovaných tři miliard schválila necelou miliardu, což se samozřejmě ukázalo jako nedostačující,“ podotkla předsedkyně Oblastní rady odborového svazu pracovníků školství v Kroměříži Oldřiška Šimčíková.

Na dorovnání vzhledem k inflaci by podle ní bylo třeba získat ze státního rozpočtu na platy všech zaměstnanců, tedy i uklízeček či kuchařek, pro letošní rok tři miliardy korun.

V květnu se v Praze sešlo mimořádné předsednictvo školských odborů, jehož členové se usnesli, že 9. června vyhlásí ve školách a školských zařízeních celostátní jednodenní stávku. V ten samý den se uskuteční i demonstrace před Úřadem vlády v Praze.

„Ve školách kroměřížského regionu jsme všechny zaměstnance informovali o připravovaných akcích prostřednictvím mailů. Ostatní informace získali na setkání koncem května, které se konalo v Kroměříži,“ uvedla předsedkyně kroměřížských školských odborů.

Z Kroměříže bude na demonstraci do Prahy vypraven také autobus. „Navíc byla sepsána petice na podporu platů všech nepedagogických pracovníků, z jejichž strany tentokrát cítíme největší podporu, stejně jako ze strany mladých kantorů, jejichž nástupní platy jsou skutečně velice nízké,“ vysvětlila Šimčíková, která jako učitelka pracuje už pětatřicet let.

Formu stávky si může zvolit každá škola sama. Může to být například uzavřením školy, omezením provozu nebo vyjádřením podpory napsaným prohlášením.

Mezi školy, které se do akce zapojí, patří i Základní škola v Morkovicích. „Někteří učitelé se možná vypraví i do Prahy. Škola bude v ten den zavřená. Zajišťujeme jen hlídání dětí prvních až třetích tříd ve školní družině, pokud o to rodiče požádají,“ podotkla ředitelka Eva Manďáková Svašková.

Na prvním stupni Základní školy ve Zdounkách se ke stávce připojí formou vyvěšeného letáčku na dveřích budovy. Pedagogové druhé stupně se k akci nepřipojí. „Nebudeme stávkovat ve smyslu, že bychom nechali děti doma a školu zavřeli. Máme už dlouhodobě připravené akce a nebudeme je rušit,“ informovala ředitelka Marie Ptáčková.

Ke stávce se nepřipojí ani Základní škola a Mateřská škola v Kostelanech. „Je to celkem nešťastně zvolený termín a navíc je kolem toho řada nejasností. Na stávkování na konci školního roku ani nemáme čas,“ poznamenal ředitel Jaromír Mikeš.

Jak velkou podporu ze strany škol stávka na Kroměřížsku bude mít, nedokáže zatím předsedkyně školských odborů odhadnout. „Jenom dnes se mi přihlásilo dalších deset škol, ale mám zkušenost z poslední podobné akce, že se hlásily ještě na poslední chvíli v samotný den stávky, tak se necháme překvapit,“ uzavřela Šimčíková.(