„Ta naše bude třeba až do 15. srpna uzavřená, máme tady jen zapsané děti. Ovšem i o prázdninách u nás probíhá stejně jako po celý školní rok klasický provoz podle vzdělávacího programu," objasnila ředitelka Miluše Suchnová z Mateřské školy (MŠ) Spáčilova v Kroměříži.

V době uzavření školky pro tamní děti zajišťují náhradní provoz například MŠ Kollárova či Žižkova. „V rámci zákona se za předškolní vzdělávání platí takzvaná úplata: ta se u nás o prázdninách snižuje a samozřejmě jsou o tom rodiče dopředu včas informováni," dodala ředitelka. Školka podle ní každý rok pružně reaguje na počet zapsaných dětí a stop stav nemívá.

O měsíc později budou přihlášení předškoláci chodit do MŠ v Žižkově ulici. „Provoz máme od půl sedmé do čtyř hodin a přijímáme děti z celého města, pokud je tedy rodiče řádně nahlásili v daných termínech. Letos k nám doputovalo celkem třiašedesát žádostí," řekla pro Deník tamní ředitelka Libuše Kopalová. Dodala, že prázdniny jsou i ve školce hlavně od toho, aby si děti pohrály.

„Samozřejmě využíváme počasí a většinu času se snažíme, aby předškoláčci byli venku a například se otužovali. Máme nachystané i sprchy, takže ve vedrech se mohou osprchovat," usmála se ředitelka.

Zavřeno mají momentálně také ve školce v Holešově, kde se dětem budou věnovat až od srpna. „Aktuálně máme provoz uzavřený, střídáme se: na nás přijde řada od 8. srpna. Co se týče žádostí, problém nebývá, obvykle bereme všechny, kteří se stihnou přihlásit," říká ředitelka MŠ Grohova z Holešova Alena Kotoučková.

Kdo nechce, aby jeho děti střídaly přes léto školky a nemá nouzi o finance, může vyzkoušet placené chůvy.

„Občas děti o prázdninách hlídávám, ale abych pravdu řekla, většinou to bývají děti rodičů, kteří si s penězi moc nelámou hlavu. Záleží hodně na počtu hodin a taky na tom, jestli se člověk s dětmi i učí," líčí například čtyřiadvacetiletá studentka Ilona Flakšová z Kroměříže.

O tom, že mít doma přes léto partu nezbedů a chodit do práce je pořádná fuška, vědí maminky své. „Nedokážu si představit, že bych měla děti dva měsíce doma a chodila do práce. Jsou tři a zvládnou toho za deset. Obdivuji proto upřímně pedagogy, že z toho nezcvoknou. Před dvěma lety se mi stalo, že jsem zapomněla na zápis a musela dva měsíce hlídat babička, protože dojíždění nehrozilo a táta v té době pracoval v zahraničí. Určitě se tedy vyplatí všechno včas řešit," radí Linda Hřevnovská z Holešova, jinak maminka dvou kluků a jedné holčičky.

Ještě před pár lety mnozí lidé využívali podnikových školek, jejich počet se ale mezitím dost snížil. „Mívali jsme školku při podniku, ale to už je několik let pasé. Můj problém je, že mám pracovní dobu hodně individuální a jsem často na cestách, stejně jako manžel. Proto volíme variantu chůvy nebo soukromých školek. Ta ve firmě nám teď opravdu chybí," posteskla si osmatřicetiletá Vendula Machová z Kroměříže.

Autor: DANIELA ZEDNÍČKOVÁ