Mateřinkám vadí, že do nich v létě chodí méně dětí než je hlášeno. Proto zavírají

Důvod? Podle mnohých tamních pracovnic si totiž rodiče dělají z mateřinek doslova holubník.

„Rodiče školek přes prázdniny hodně zneužívají. V minulosti jsme měly zapsány desítky dětí, poté jich ale dennodenně docházelo hrozně málo. Své potomky rodiče posílali do školky, jak se jim chtělo,“ povzdechla si například pracovnice kroměřížské Mateřské školy Spáčilova Šárka Kmeťová.

Po domluvě s řediteli mateřinek se proto kroměřížská radnice letos rozhodla pro radikální řešení: přes prázdniny budou školky měsíc zavřené.

„Ještě vloni se po pár týdnech v otevření střídaly, nedělalo to ale dobrotu. Zatímco zpočátku prázdnin do nich docházelo hodně dětí, ke konci už jen pár,“ vysvětlil Miroslav Marinčák z radničního odboru školství, kultury a státní památkové péče.

Všechny kroměřížské školky tak budou otevřené jen do konce tohoto týdne. „Od 19. července do 20. srpna prázdniny pak rodiče musejí počítat s jejich uzavřením,“ upozornil Marinčák.

Některým rodičům se to ale nelíbí. „Chodím občas na záskok do práce, bych bych proto raději, kdyby mateřinky přes prázdniny fungovaly,“ řekla například Lucia Fryčková z Kroměříže, která má dva synky.

Na prázdniny tak pro ně musela sehnat náhradní hlídání. „Mladšího dám ke tchýni, ke staršímu pak vezmu paní na hlídání,“ vysvětlila Fryčková.

Nad nepravidelnou docházkou dětí do školek si Deníku posteskla také učitelka v litenčické mateřince Kristýna Lajdová

„Přihlášeno jich máme osm, chodí jich ale méně,“ potvrdila Lajdová. Otevřeno proto mají jen do 16. července, provoz poté zahájí opět až od září.

V Holešově mají na rodiče svou taktiku: přihlášeny do školky mohou být přes prázdniny jen dítka zaměstnaných maminek.

„Jinak bychom jich tady měly mnohem více,“ podotkla Jana Šálková z Mateřské školy Havlíčkova v Holešově.

Přihlášeno tam mají nyní zhruba osmdesát dětí, které jsou rozdělené do tří tříd. „Od 26. července do je pak zase otevřena Mateřská škola Grohova,“ dodala Šálková.

V Chropyni budou mít školkové prázdniny od 19. července do 15. srpna. „Provoz zařízení jsme projednali s radou města i s rodiči formou ankety. Pokud by byl zájem přes celé prázdniny, tak se přizpůsobíme,“ uzavřela ředitelka chropyňské školky Magdalena Ratůzná.