Kromě úprav interiéru a vnějšku budovy hodlají v půdních prostorách školky zřídit nově také klubovnu. „Ta možná poslouží důchodcům, maminkám s dětmi nebo třeba lékaři, který k nám do obce dojíždí,“ prozradila starostka Nové Dědiny Marie Musilová.

K obnově školky chtějí zastupitelé sáhnout především proto, aby udrželi v obci mladé lidi a rodiny s dětmi. „Mateřinka je u nás jediným zařízením, a proto si ji chceme zachovat. Dříve jsme tu měli i základní školu, ale ta už nefunguje, děti musejí dojíždět do Kvasic,“ vysvětlila starostka a přidala i výčet plánovaných oprav.

„Rádi bychom se pustili do střechy, výměny krytiny a starých oken v prvním patře za plastová, už jimi zatéká. Je potřeba také zrekonstruovat sociální zařízení. Nakonec pak plánujeme i zateplení a novou fasádu budovy,“ vyjmenovala Musilová.

Rekonstrukci školky, do které nyní dochází patnáct dětí, vítá samozřejmě i ředitelka Ivanka Vybíralová.

„Budova je opravdu hodně stará, opravu už potřebuje. Spravit se musí všechno, i podlaha,“ míní Vybíralová.

Zastupitelé z Nové Dědiny už teď zvažují, že si zkusí podat hned dvě žádosti o poskytnutí dotací. „Zažádáme o peníze od ministerstva financí a z programu obnovy venkova. Uvidíme, kde uspějeme,“ uzavřela Musilová.