Během večera a noci strávené v Knihovně Kroměřížska totiž musely rozluštit zašifrovanou zprávu a najít v setmělém městě tu správnou budovu, odhalit pachatele či na základě několika indicií vypátrat knihu. Na začátku akce však děti nic netušily, věděly s jistotou jen to, že mezi publikacemi přespí.

„Nevím, co mě čeká, a jsem pořádně zvědavý,“ řekl krátce po zahájení Noci s Sherlockem Holmesem Zdeněk Ludl z Kroměříže. V tříčlenném týmu se dvěma děvčaty musel plnit nejen zmíněné úkoly, ale i řadu dalších. „Líbí se mi tu, byl bych rád, kdyby náš tým vyhrál,“ dodal v průběhu soutěže Ludl.

Netradiční Noc s Sherlockem Holmesem se dětem líbila, mnozí by ji klidně absolvovali ještě jednou. „Nejlepší bylo čtení detektivek a Drákuly. Noční pátrání ve městě zase bylo tajemné a srandovní,“ zhodnila akci na druhý den ráno Kateřina Petříčková z Kroměříže.

Netradiční a tajuplné noci se však nemohl zúčastnit každý, výběr dítek se tudíž neobešel bez slziček těch nevybraných.

„Přednost měly děti, které chodívají do knihovny. Samozřejmě ale chtěly jít všechny. Některé však onemocněly a museli jsme hledat náhradníky. Ještě ve čtvrtek si někteří náhradníci přáli, aby někdo onemocněl a dotyčný ho mohl zastoupit,“ popsala Deníku se smíchem vychovatelka ze školní družiny školy Zámoraví Věra Polišenská.