„Tuto cenu udělujeme Blahoslavu Smišovskému za jeho celoživotní úspěchy a dílo spojené s odkazem Jana Amose Komenského, vyjádřeném ve větě Vzdělání pro všechny. Oceňujeme Slávka Smišovského za jeho oddanost, šíření a zkoumání moravské hudby, jeho přínos k informovanosti české veřejnosti, její historii jazyku a kulturní dědictví skrze televizi, rádio a novinové články. Přispěl k zachování smyslu a významu kulturního odkazu v myslích a životech všech občanů,“ píše se mimo jiné ve vyjádření, které ostrožskému umělci zaslali zástupci Českého kulturního centra v Houstonu.

Blahoslav Smišovský z Uherského Ostrohu obdržel Řád J. A. Komenského. Udělili mu jej zástupci Českého kulturního centra v Houstonu

Řád šestasedmdesátiletý Smišovský obdržel z rukou zástupkyně amerického centra. „Na své cestě do České republiky jej panu Smišovskému osobně předala ředitelka houstonského kulturního stánku, který zahájil svou činnost teprve v letošním roce. Pokud jsem dobře informována, podobným oceněním se nemůže pochlubit žádná osobnost Slovácka,“ zamyslela se Andrea Helmichová, vedoucí odboru kultury ostrožské radnice.

Pro autora pěti stovek písní bylo udělení řádu překvapením. „Vůbec netuším, kde na mě přišli. Možná si někdo z houstonského kulturního centra zakoupil v České republice moje CD. Jejich zájem mě příjemně šokoval. Víte, já jsem nikdy neměl v úmyslu přečnívat, a tak mě velmi potěšilo, že si mě všimli,“ řekl se svou typickou skromností hudebník, který svou první skladbu složil ve svých deseti letech.

Houston je americkým městem s nejpočetnější komunitou českých krajanů na světě. „České kulturní centrum pod vedením ředitelky Effie M. Rosene v Houstonu je postavené z dobrovolných sbírek peněz, nikoliv z peněz daňových poplatníků. Sídlí v rozlehlém komplexu s obrovskými sály pro několik stovek lidí,“ podotkl Jiří Jurák z Uherského Hradiště, který v USA několik let pracoval.