Travnaté ostrůvky se objevily na oblíbené sjezdovce ve Ski Areálu Tesák, který provozuje TJ Chvalčov. „Na začátku týdne jsme byli vzhledem k bezpečnosti nuceni přerušit provoz vleku na Kyčeře,“ přiblížil předseda TJ Chvalčov Vladimír Lang.

Dojezdové části svahu jsou nesjízdné a příliš nečekají provozovatelé Tesáku ani od slibovaného sněhu, který by měl region zasypat už v noci na sobotu.

„Na provoz Kyčery je potřeba větší sněhová vrstva, tak uvidíme, kolik napadne. Dál v provozu ale zůstávají vleky na Cvičné louce, kde leží asi čtyřicet centimetrů,“ doplnil Lang s tím, že od středy byly vleky z důvodu oprav odstaveny a rozjedou se v pátek večerním lyžováním od šestnácti hodin.

Ukončit sezonu ale členové TJ Chvalčov nechtějí dříve než na konci příštího týdne. V pondělí totiž začínají jarní prázdniny na Přerovsku a rodiče s dětmi vyrazí na svah.

Prázdninové návštěvníky mají také v blízkém Ski areálu Troják, kam nyní jezdí lyžaři z Brna, Prahy, Maďarska i Slovenska.

„Pokles návštěvnosti je přímo úměrný této době každým rokem, spíš bych řekl nižší. Technický sníh nám bez obav vydrží až do konce března,“ řekl Jakub Juračka z Klubu lyžařů Kroměříž, který Troják provozuje.

Jižní strana areálu už ale stojí, přírodní sníh z ní odtekl. Na hlavním svahu se oteplení neprojevilo a trať zůstává perfektní. „Místy tu máme i metr a půl sněhu. V sobotu bude vyřazovací paralelní slalom, druhý veřejný závod v této sezoně,“ láká Juračka.

Nesjízdná už je podle něj také Hostýnská běžecká magistrála. „Zejména v lesích by měli běžkaři dávat pozor. Někde tratě, co jsou pod sněhem, zničehonic končí cestou bez sněhu,“ varuje Juračka.

Magistrálu i jižní stranu areálu Troják by Klub lyžařů mohl znovu spustit, kdyby napadlo alespoň čtyřicet centimetrů sněhu. „Já odhaduji nanejvýš dvacet. Ale jsem přesvědčen, že i to dá lidem impulz schovat kola a nechat motyčky v kůlně. Jaro opravdu začíná až jednadvacátého března,“ připomíná Juračka.

Výborné podmínky na svazích hlásí i Ski areál Rusava. „Teplé počasí nás nijak neohrožuje, přes noc sníh vždycky trochu zmrzne a zpevní se, takže hlavně dopoledne je lyžování perfektní. Sluníčko to pak přes den trochu roztopí, ale v noci sníh ztuhne a tak stále dokola,“ popsala jednatelka Jiřina Ludvíková.

V provozu tak nadále zůstávají oba vleky i dětské lano, od pondělí se navíc návštěvníci radují z dvacetiprocentní slevy na jízdné. „Nabízíme ji od března každý rok, protože sezona už trvá dlouho a návštěvníků ubývá,“ vysvětlila Ludvíková.