„Začali jsme se připravovat už od září. Už dnes v noci chceme začít zasněžovat,“ dodal ve čtvrtek se smíchem Jakub Juračka ze Ski areálu Troják.

Pokud bude vhodné počasí a hlavně mráz, aby se udržel umělý sníh, plánují spustit provoz už příští sobotu, nebo o týden později, tedy jedenáctého prosince.

Naopak o trochu skeptičtější jsou v lyžařském středisku Tesák. Loni zasněžili svah už před Vánocemi, ale nebyly vhodné teploty, tak jim sníh uplaval. „Připravujeme se klasicky, to znamená, že dokončujeme poslední úpravy na svahu a kontrolujeme vleky, jestli jsou v pořádku,“ podotkl tamní provozovatel Vladimír Lang.Podle něj je středisko připraveno, ale zasněžovat se tam zatím nebude, záleží na počasí.„Nejsem v současné době schopen dávat žádné prognózy, kdy začneme vlek provozovat. Mají být sice mínusové teploty, ale pak se oteplí na pět stupňů a sníh bude dole,“ povzdechl si Lang.

Také v ubytovacích zařízeních, která se nacházejí v oblastech turistického ruchu, dokončují poslední přípravy, aby návštěvníkům nic nechybělo.V Hotelu Tesák zatím provoz stojí, ale počítá se s hojnou návštěvností. Před zimou tam dokončují drobné úpravy. „Vyměňujeme okna, chystáme se na sezonu a ještě uklízíme po letním období,“ vyjmenoval provozovatel hotelu Adolf Novotný.V současnosti mají podle něj hodně objednávek, i přesto jsou ale ještě volná místa. „Na Silvestra už je hotel obsazený. Ubytovávají se u nás i lyžařské kurzy,“ poznamenal Novotný.

Na začátek sezony se těší většina milovníků zimních sportů a turistiky. „Lyžuji ráda, ale už jsem dlouho nikde nebyla. Dřív jsem jezdila jen na jeden den, protože to mám z domu nedaleko,“ uzavřela studentka z Kroměříže Gabriela Zacpalová.

JARMILA PETŘÍČKOVÁ