Jak už Deník informoval dříve, 14. června opustili s třicet let starou Škodou 120L Českou republiku a 4. srpna ráno dorazili do cíle – na 23. Světové skautské jamboree, které se koná v prefektuře Jamaguči na japonském ostrově Honšú. Jejich cesta trvala 53 dní a přivítala je česká výprava, která se setkání účastní.

„Jet na Jamboree do Japonska byl náš velký sen. A protože nám přišlo škoda letět přes půl světa a zase zpět jen na deset dní, nápad dopravit se tam svépomocí autem přišel prakticky vzápětí. A proč Škoda 120L? Přece nepojedou čeští skauti autem cizí značky," vysvětluje Jakub Pejcal.

Třiadvacetiletý Aleš Cahlík z Holešova a o tři roky starší Jakub Pejcal z Jihlavy vyrazili na svou dlouhou cestu 12. června. Začali v Holešově a postupně navštívili Brno, Jihlavu a Liberec, kde se konalo celorepublikové setkání starších skautů zvané Obrok. Právě tam se v neděli 14. června s českými skauty rozloučili a zamířili přes Polsko dál na východ. „Dohromady jsme navštívili na naší cestě čtyřiadvacet měst, kde nás vždy čekalo vřelé přivítání od místních skautů. Většinou nám ukázali centrum, nabídli místo k přespání a popovídali si s námi o skautingu," podotkl Aleš Cahlík.

Cesta dlouhá více než 14 tisíc kilometrů oběma dobrodruhům zabrala 53 dní. Největší strach měli z „papírování" při vstupu do Japonska a z ponorkové nemoci.

„Nezbytnou byrokracii jsme naštěstí dokázali překonat a ponorka se nakonec nedostavila," doplnil s úsměvem Jakub Pejcal.

Dlouhou cestu provázely i komplikace s autem. „Odvařili jsme dva alternátory, třetí už to vydržel. Neustále jsme také čistili karburátor, to byla pravidelná činnost. Nevyhnulo se nám ani pět defektů, prasklé čelní sklo a nalomené rameno předního kola. To jsme v Rusku museli svářet. No a nakonec jsem v Japonsku zacouval do skály, zadek jsme ale vyklepali, tak je to v pohodě," dodal Jakub.

Cílem výpravy bylo 23. Světové skautské jamboree, které se koná od 28. července do 8. srpna v Jamaguči poblíž japonské Hirošimy. Z České republiky se ho účastní 300 skautů a skautek. Celkem se tam na tábořišti o rozloze zvící plných sedmdesát Václavských náměstí v Praze potkalo více než 33 tisíc skautů a skautek z mnoha zemí celého světa.

Po příjezdu do Japonska navíc moravští skauti „škodovkáři" uspořádali soutěž pro ostatní národy. Jednotlivé kontinenty tak mohly tipovat, kolik lidí se do škodovky celkem vejde. Nakonec se jich tam za značného úsilí naskládalo čtrnáct.

„Jamboree pořádají skauti na různých místech světa již od roku 1920 pravidelně po čtyřech letech. Jeho hlavním smyslem je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství," dodala Klára Majíčková, která je mediální zpravodajkou Junáka Zlínského kraje. (hed)

SNÍMKY: FACEBOOKOVÝ PROFIL „JAPONSKODOVKOU" (agentura)