„Pokaždé se na ohňostroj rádi díváme. Bydlíme ve Zlíně na Jižních Svazích a máme štěstí na krásný výhled )na oblohu, kde se odehrává. Letos jej ale musíme oželet. Moc nás to mrzí,“ uvedl Milan Vychodil ze Zlína.

Není sám, kdo si na tuto podívanou bude muset nejméně několik měsíců počkat.

 „Bohužel nás epidemie koronaviru v mnohém omezila a dle současného vývoje ohledně pandemické situace se nedá očekávat, že by ohňostroj bylo možné v mezích vládních opatření omezujících shromažďování velkého počtu osob uspořádat. Proto jsme se rozhodli novoroční ohňostroj s předstihem zrušit,“ uvedl primátor města Zlína Jiří Korec.

Ze stejného důvodu budou ztichlé ulice i v Uherském Hradišti. „Město neplánuje na Silvestra ani na Nový rok žádný ohňostroj ani veřejné oslavy,“ oznámil mluvčí města Jan Pášma.

V Kroměříži to není tradicí

Také v Kroměříži se silvestrovské oslavy v duchu ohňostroje neponesou.

„V Kroměříži to není tradicí. Ohňostroj a podobné akce bývají spojeny jen s výjimečnými událostmi. Navíc, z důvodu vývoje kolem nákazy covid-19, nelze předpokládat, že by bylo něco podobného uspořádáno,“ uvedl mluvčí města Jan Vondrášek.

Přesto právě loni si v Kroměříži užilo velkolepý ohňostroj v rámci novoročních oslav na osm tisíc lidí. Ten se do Hanáckých Athén vrátil po několika letech a lidé tak věřili, že se ve městě tato tradice z devadesátých let minulého století opět „chytne“. Letošní smolný rok však jejich přání zmařil.

Vysoký pandemický stupeň zrušil i Silvestrovské odpoledne ve Vsetíně.

„To bývalo v minulých letech tradičně spojeno s ohňostrojem. „Letos je však zrušeno,“ připomněla za město Vsetín mluvčí Jana Raszková.

Ve Valašských Kloboukách letos stihli podle slov mluvčí města Lenky Zvonkové alespoň Mikulášskou nadílku. Například tradiční čertovský Valašský jarmek však museli místní oželet.

„Je to těžká a složitá situace. Těšíme se, až bude vše v pořádku a znovu se společně potkáme při kulturních akcích ve městě, dodala Lenka Zvonková.

Ohňostroj přes internet

Snad jediným místem v regionu, kde stihli uspořádat městský ohňostroj, i když on-line, jsou Otrokovice.

Nebeskou světelnou show tam totiž mají spojenu s oslavami sametové revoluce dne 17. listopadu. „Už je to tradice,“ připomněla mluvčí Otrokovic Romana Pastuszková.

Podle ní budou na případné neoficiální silvestrovské veselí dohlížet otrokovičtí strážníci. Nejinak tomu bude i v krajském městě.

„Dohled nad bezpečností a pořádkem ve městě je pro nás samozřejmostí,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavel Janík.

Podle něj budou zlínští strážníci dbát také na to, aby byla v průběhu silvestrovské noci a Nového roku dodržována platná vládní nařízení.

„Žádáme veřejnost, aby se před případnými oslavami ve městě seznámili s aktuálními předpisy a nařízeními a dodržovali je,“ apeloval na občany v krajském městě Pavel Janík.

Klidné a pohodové prožití novoročních oslav přeje všem za Zdravotnickou záchrannou službu Zlínského kraje i mluvčí a záchranář Petr Olšan.

„Zejména o silvestrovské noci máme každoročně zvýšený počet výjezdů k úrazům spjatým s konzumací alkoholu a s neodborným nakládáním se zábavní pyrotechnikou. Apeluji proto na občany, aby dbali více na své zdraví a bezpečnost,“ připomněl Petr Olšan.