Především Slovensko totiž stále svírají poměrně přísná protiepidemická opatření, což bylo důvodem organizátorů tradiční akci uspořádat spíše jen se sporadickou účastí zástupců přilehlých obcí. Všech zájemců, kteří o Silvestru nakonec vystoupali k bělokarpatskému vrcholu, ale bylo možné odhadovat na více než tisíc.

„Vzhledem k tomu, jaká panuje situace v případě nákazy covidem-19, i z pohledu toho, že jako samospráva neseme jakousi zodpovědnost za naše občany, naplánovali jsme letos silvestrovské setkání u památníku už na dopoledne, bez vatry a v úzkém kruhu několika starostů,“ prozrazuje Deníku první muž slovenské Lubiny Martin Beňatinský. Ten se tam proto setkává jen se starosty přilehlých slovenský a moravských vesnic a měst.

Předsilvestrovský výšlap na nejvyšší vrchol Chřibů - 30. 12. 2021
Turisté si před Silvestrem vyšlápli na Brdo. A byla jich spousta

Stovky dalších příchozích se v průběhu dne trousí od zaplněného parkoviště u Holubyho chaty, kde panuje jarní počasí s výhledy do slovenských údolí. Dlouhá řada lidí před občerstvovacím okénkem v přízemí chaty a hloučky kolem ní jsou plné úsměvů a štamprlkových bratrských pozdravů. Další zase poslouchají písně v podání ex zpěváka kapely Generace Jiřího Bartase a odměňují jej hlasitým potleskem.

To vrchol Javořiny se 131 metrů vysokým vysílačem prakticky po celý den obepíná mlha oblaků, teplota pár stupňů nad nulou a nárazy větru. Přesto se k němu z různých směrů hrnou po zledovatělé i rozbředlé vrstvě sněhu skupinky lidí. Nechybí mezi nimi ani manželé Josef a Martina Ryšánkovi ze Zlína, kteří s sebou mají 14měsíční fenku Československého vlčáka.

„S manželkou sem chodíme už víc než deset roků, ale naše fenka Brixis je tady s námi teprve podruhé. Zajímavé je, že její otec pochází ze slovenské strany a matka ze strany české. Navíc se narodila v den založení Československa 28. října,“ vysvětluje s Českou vlajkou v ruce Josef Ryšánek, který je mimo jiné také členem aktivních záloh Armády ČR.

Silvestrovský výšlap na Svatý Hostýn, 31.12.2021
Svatý Hostýn na Silvestra opět praskal ve švech. Podívejte se

Mlhou po hřebeni postupuje k Památníku česko – moravsko - slovenské vzájemnosti také skupinka členů Klubu vojenské historie Maxim z Napajedel. Zabývají se vojenskou historií 2. světové války a zaměřují se na tehdejší sovětskou a německou výzbroj. „Na Javořině jsme poprvé, ale jinak objíždíme Slovensko i Českou republiku, byli jsme i v Maďarsku a v Bělorusku. Na vrchol jsme vystoupali od Kamenné búdy,“ prozrazuje Deníku zástupce mladíků v historických uniformách Vít Kroupa.

Poprvé stanul na Velké Javořině také Jiří Pohludka od Frýdku - Místku. „Je to pro mě silný zážitek. Určitě tu nejsem naposledy,“ naznačuje Severomoravan.

Spoluzakladatelem novodobých silvestrovských setkání na Velké Javořině, jež měly původně vyjadřovat nesouhlas s rozdělením společného státu, byl i někdejší federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek. Ten však i s dcerou Petrou v roce 1995 zahynul pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Jeho přátelé na Velké Javořině před lety vybudovali nedaleko Památníku vzájemnosti památeční mohylu. Tu každým rokem obnovují účastníci setkání z drobných kamenů.