Ekologové usilují o změnu trasy. Ta by výstavbu prodloužila o sedm let

Zástupci obcí od Otrokovic po Petrov, kudy rychlostní komunikace má vést, se začátkem týdne už podruhé sešli ve Starém Městě. Chtějí totiž zabránit změně trasy komunikace. „Změna, kterou požaduje ekologická organizace Děti Země, by znamenala začít s přípravami výstavby znovu. Realizace by se tak zpozdila nejméně o sedm let,“ ohradil se staroměstský starosta Josef Bazala, který spolu se senátorem Josef Vaculíkem a poslancem Jaroslavem Plachým setkání iniciovali.

Právě poslanec Plachý upozornil, že v případě průtahů bude Slovácko nejen déle trápit obrovský počet aut, ale může se také zkomplikovat získávání potřebných peněz. „Neměli bychom propást čas na čerpání peněz z evropských fondů pomocí operačních programů. Ty skoční v roce 2013,“ varoval Plachý.
Tři desítky účastníků pondělního setkání vytvořilo pracovní skupinu, která bude „tlačit“ na schvalování plánů pro výstavbu R55.

Jednou z obcí, kde obyvatele trápí především nákladní doprava, jsou Huštěnovice. „Situace při hlavní silnici je neutěšená. Lidé si chodí velmi často stěžovat, že jim praskají domy a padá omítka. A to ani nemluvím o hluku,“ popsala současný stav huštěnovická starostka Jarmila Ulmanová.

Před průtahy při plánovaní silnice varoval i náměstek brněnského ředitele Ředitelství silnic a dálnic Evžen Cigoš. „Dva roky ještě platí povolení ministerstva životního prostředí pro průchod ptačími oblastmi. Pokud by propadlo, není vůbec jisté, zda by se nám jej v současné situaci podařilo znovu získat,“ varoval Cigoš.

Plánovaná trasa silnice R55 je nejvíce kritizována ekologickými aktivisty z občanského sdružení Děti Země. Ti napadají záměr vést silnici ptačími oblastmi Bzenecká Doubrava a Strážnické Pomoraví. „V těchto oblastech žije šest druhů ptáků chráněných evropskou směrnicí, jako je čáp bílí, moták pochop, strakapoud jižní a prostřední, skřivan lesní a lelek lesní. Právě pro lelka a skřivana je oficiální varianta R55 velmi vážným ohrožením,“ uvedli aktivisté v tiskové zprávě.