Silničáři přiznávají, že za opravy už utratili mnohem víc, než v předchozích letech. A další náklady teprve přijdou. Vyspravovat výtluky teplou balenou asfaltovou směsí se totiž chystají už v prvních dubnových týdnech.

Nerovnosti na cestách přitom už začínají cuchat nervy řidičům. „Nedávno jsem v Holešově vletěl do díry, která byla zaplněná vodou. Nejdřív jsem myslel, že mám urvané kolo,“ líčí například Karel Babica z Kroměříže.

Sice prý počítal s tím, že silnice budou po zimě v neutěšeném stavu, ale už se opravdu nemůže dočkat oprav. „Doufám, že už se s tím začne něco dělat, některé cesty jsou vyložené tankodromy,“ dodal Babica.

Kritickou situaci přiznávají i sami silničáři. „Špatné je to například v úseku z Kroměříže do Jestřabic. Na ostatních cestách je to ještě jakžtakž únosné,“ popsal vedoucí provozního střediska Zdounky Pavel Dvořák.

Podle něj silničáři zatím používají studenou balenou směs k provizorní výspravě výtluků a opravdu krizová místa osazují značkami.

„Až nám počasí dovolí, začneme s vysprávkami teplou balenou a potom tryskovou metodou. Mohlo by to být první nebo druhý týden v dubnu,“ odhadl Horák s tím, že záleží na tom, odkdy bude v provozu obalovna v Hulíně, která směs pro Správu a údržbu silnic vyrábí.

„Proto se chceme domluvit i s ostatními středisky, aby obalovna měla víc zakázek a rozjela to co nejdřív,“ doplnil Horák.

Na opravené silnice už se netrpělivě těší v nejvíce postižených obcích. „Letos to bylo hodně špatné. Děr tu máme plno. Někteří lidé už si dokonce stěžovali na krajském ředitelství silnic,“ potvrdila například místostarostka Chvalčova Jiřina Hurtová.

V obci cesty utrpěly hlavně náporem řidičů jedoucích do ski areálů na Tesáku a Trojáku. „Někteří měli už nasazené řetězy, což cestám taky nepřidalo,“ míní Hurtová.

Na silničáře vinu nehází, ale doufá, že komunikace v obci budou co nejdřív v pořádku.

Podobně mluví její kolega, holešovský místostarosta Rudolf Seifert. „Vozovka je u nás v dost zoufalém stavu. Ale že by k nám na úřad chodily stížnosti? To ne,“ poznamenal Seifert. Podle něj Správa a údržba silnic situaci monitoruje a jak to bude možné, zahájí opravy.