„Plošné vysprávky uskutečníme ve dvou etapách. Ta první začala už v polovině dubna a skončí do 31. května 2009. Při ní investujeme téměř třiadvacet milionů korun. Druhou etapu, ve které uplatníme zbytek prostředků, plánujeme na červenec,“ uvedl provozně-technický náměstek ředitele ŘSZK Radek Berecka.

Největší z rekonstrukcí se uskuteční na vozovce mezi Šelešovicemi a Zdounkami na Kroměřížsku. Jedná se o trasu v délce 1 280 metrů za 3,7 milionu korun. Nový povrch dostane na Kroměřížsku také cesta z Komárna na hranici s okresem Vsetín. Úsek měří 1 089 metrů a náklady se vyšplhají téměř na tři miliony korun.

Na Zlínsku se uskuteční plošná oprava na silnici ze Zlína směrem na Březnici v délce 908 metrů za asi 3,1 milionu korun. Další opravovaný úsek bude mezi Zlínem Malenovicemi a Salaší. Oprava tam bude stát přibližně 1,5 milionu korun.

Na Uherskohradišťsku se má opravovat 400 metrů mezi obcemi Stříbrnice a Medlovice za 0,8 milionu korun. V plánu je také rekonstrukce 350 metrů na silnici ve Slavkově za 0,9 milionu nebo 745 metrů komunikace z Břestku do Buchlovic za 1,6 milionu korun.

V okrese Vsetín dojde k opravě 524 metrů silnice v Ratiboři za 1,2 milionu a 365 metrů cesty v Zašové za 1,1 milionu korun.

„Plošné vysprávky silnic znamenají zpravidla odfrézování poškozených vrstev vozovky v celé její šíři. Je pak potřeba na komunikaci nanést spojovací postřik a položit na ni novou vrstvu živičné obalované směsi,“ vysvětlil Berecka. Zmínil, že takto komplexně obnovený povrch vozovky vydrží ve slušném stavu až deset let.

ŘSZK upozorňuje řidiče, že u plošných vysprávek dochází na silnicích ke krátkodobým, zpravidla několikahodinovým částečným nebo úplným uzavírkám komunikace.