„V drtivé většině jsou pozemky v soukromém vlastnictví. Zájem o zahrádkaření je obrovský a roste, týká se to především generace zhruba od padesáti let," poznamenala mluvčí holešovské radnice Jana Rohanová.

Dodala, že zahrádkářské kolonie leží v okolí města mimo jiné ve Všetulích, v lokalitě Rybníčky, ale i v Dobroticích a Žopech.

Také v Kroměříži je situace podobná: lidé mají často problém zahrádky vůbec sehnat.

„Pamatuju si, že jsme před rokem nějakou zahrádku sháněli, ale jen do pronájmu. Ty, co patří městu, jsou takřka k nesehnání, takže jsme to ani nezkoušeli. Soukromníci od nás zase chtěli docela vysoké nájemné," posteskla si třeba sedmatřicetiletá Veronika Daďová z Kroměříže.

Kroměřížské radnici aktuálně patří pozemky v Lutopecké ulici, kde je v pronájmu 182 metrů čtverečních, a dále část v ulici Chropyňská za dálnicí. „Jedná se také o některé pozemky v Těšnovicích," doplnila mluvčí kroměřížské radnice Jaroslava Sílešová.

Někteří majitelé zahrádky prodávali už v minulosti a zájem o ně byl už tehdy.

„Dědeček měl dlouhou dobu zahrádku u letiště, ale před několika lety jsme ji prodali. Zájemců byla spousta, nakonec vyhrál ten, kdo dal nejvíc," vzpomíná Lukáš Šímara.

Například v Chropyni už zahrádku na pronajmutí od města vůbec nemá smysl shánět. „Město totiž žádnou nevlastní, vše bylo v minulosti rozprodáno. Zahrádkářské kolonie soukromníků se nacházejí například v okolí zámeckého rybníka a v lokalitě Ve Mlýně," podotkla tamní starostka Věra Sigmundová.

V Bystřici pod Hostýnem vlastní ještě radnice sedm hektarů zahrádkářských pozemků. „V lokalitě Zábřeh je město dlouhodobě pronajímá. Pokud vím, tak tam dochází k přirozené obměně: někteří lidé se zahrádek zbavují, jiní o ně zase mají zájem," míní bystřický starosta Zdeněk Pánek. V Rusavské ulici pak podle něj udržuje druhá skupina zahrádkářů dům, v němž provozují třeba moštárnu a povidlárnu pro veřejnost.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ