„Všechno se pořád zdražuje, výplaty nepřibývá a protože ještě stále doděláváme rodinný dům, peníze musíme investovat i do něj. Dovolená tak není úplně naší prioritou," svěřil se Deníku třeba Pavel Brožek z Troubek.

Jelikož mají jedenáctiletou dceru, nechtěli se manželkou dovolené vzdát úplně. Zvolili tedy cenově přijatelnější variantu pobytu v tuzemsku.

„U moře jsme byli minulý rok v Chorvatsku, tentokrát pojedeme na chatu do Jeseníků. Máme v plánu se podívat po českých hradech a pokud bude přát počasí, tak chodit na houby," dodal Brožek.

Na zájem o ubytování si tak prozatím nemohou stěžovat tuzemská rekreační střediska. I jejich majitelé ale oproti minulým létům pocítili mírné oslabení .

„Lidé se k nám pravidelně vracejí, jezdí i mimo prázdninovou sezonu. Zájem ale už není takový, jaký byl dřív," připouští vedoucí chaty Valaška na Chvalčově Katarína Doležalová.

Nejen peníze hrají při volbě dovolené roli. I čas může s plány pořádně zatočit. „Tento rok jsem zatím nestihl žádnou dovolenou, a ani už nic neplánuji. Finanční krize mě sice zatím tak úplně nepostihla, nicméně upřednostnil jsem práci na domku, takže dovolená šla stranou. Je moc práce a málo času," říká pracující student Jaroslav Matula z Kroměříže.

Protože je vášnivým amatérským sportovcem, chtěl si užít alespoň netradiční dovolenou a jet se podívat na olympijské hry do Londýna a zakusit jejich jedinečnou atmosféru.

„Už jsem to měl v plánu, ale nakonec z toho tak nějak sešlo. Bohužel mě začalo zlobit koleno, tak snad někdy příště" posteskl si Matula.

V mnoha případech mají ale při rozhodování o tom, kam se vydat či nevydat na dovolenou, skutečně poslední slovo peníze.

„Když lidem nabídnete ubytování hezké, čisté, nové a zároveň levné, tak přijedou. Navíc je tady v okolí lůžek nedostatek, takže lidé jezdí v hojném počtu. Kdyby to však bylo dražší, možná by bylo všechno jinak," poznamenává Doležalová.

Ani velmi slibná cena však vyvážit to, pokud se některá starší střediska nacházejí v horším stavu.

„U nás má zájem ze strany lidí bohužel sestupnou tendenci, jezdí jich stále méně. Je to však způsobenou především stárnoucím vybavením střediska, které je limitováno problémy s restitucí, což nám neumožňuje dostatečně investovat do renovace," vysvětluje třeba provozní rekreačního střediska TON na Tesáku Vítězslav Tichý.

Stále se však podle něj vracejí ti věrní, kteří jsou zvyklí tam trávit dovolenou a jezdí pravidelně několik let i mimo prázdninovou sezonu.

AUTORKOU JE EXTERNISTKA VENDULA PUDELKOVÁ