Na to, jak se žije ve Skašticích a co všechno tam během uplynulého roku stihli udělat, jsme se v dalším díle seriálu Deníku ptali tamního starosty Richarda Nováka.

Jak dlouho už jste starostou a odkdy ve Skašticích žijete?

Žiju tady od narození, je to už pětačtyřicet let. Starostou obce jsem třetí volební období, tedy od roku 2002. Čtyři roky před tím jsem působil v obecním zastupitelstvu. Od roku 1998 se tedy nějakým způsobem na radnici pohybuji.

Co vás na vaší práci baví a co naopak nebaví?

Baví mě hlavně to, co se podaří. Práci starosty mám rád. Když má člověk vizi, jakým směrem se má obec ubírat, pracuje se mu dobře. Trochu už jsem si zvykl i na běhání a vyřizování na úřadech. Ne, že bych to měl rád, ale už mi to nevadí. Dnes už vím, co, jak a kam, a je to pro mě jednodušší. Kdyby bylo ale vyřizování míň, nezlobil bych se.

Co mě nebaví, je řešení malicherností. Rád si problémy občanů vyslechnu, ale malichernosti hrozně nerad řeším. Sousedské spory jsou asi to nejhorší.

Jakou nejdůležitější věc jste během uplynulého roku v obci řešili a s jakým úspěchem?

Během letošního roku jsme opravili první patro mateřské školy, zmodernizovali jsme prostory a vysadili jsme biokoridor. To byly asi dvě největší akce za uplynulý rok. Samozřejmě obec vyžaduje údržbu a mnoho oprav během celého roku. Letos například pracujeme na zvelebení příjezdu do Skaštic: obnovujeme dva trávníky a vysazujeme trvalky, ale hotovo ještě nemáme.

Co vás potažmo obyvatele obce v současnosti nejvíc trápí?

Velký problém tady žádný necítím. Jsme členy Místní akční skupiny Jižní Haná a v jejím rámci lidé pravidelně vyplňují dotazník. Myslím tedy, že kdyby měli problém, svěřili by se.

Jedno palčivé téma tady ale přeci jen máme a to je ekologická zátěž z Fe Marketu. Řeší se tady totiž už několik let spor o znečištění pozemku. (Zahradu rodiny ze Skaštic zamořila podle úřadů firma Fe Market, která zde dříve sídlila, karcinogeny. Soud ji nařídil pozemek dekontaminovat, firma však vinu odmítá.) Ta firma se brání, že to neudělala, rodina zase tvrdí, že ano. Necítím to sice jako velký problém obce, nijak zvlášť to totiž nás ostatní neomezuje ani nám v ničem nebrzdí, ale určitě to patří mezi problémy a byl bych rád, kdyby se to vyřešilo.

Čím se naopak vaše obec může pochlubit, co je vaší pomyslnou výstavní skříní?

Získali jsme letos Zelenou stuhu v soutěži Vesnice roku. Pro životní prostředí jsme udělali hodně. Z pětasedmdesáti procent je zrekonstruovaná kanalizace a máme funkční čističku odpadních vod. Životní prostředí, co se týče spodních vod, je tedy na dobré úrovni, a staráme se hodně i o zeleň. Jeden z biokoridorů jsme například vysazovali minulý rok v listopadu, kolem kostela se rozšířila také vodní plocha. Je potřeba mít venkov živý a starat se o něj. Hrad ani zámek nemáme, ale předkové nám tady zanechali školu, kostel a hřbitov, čehož si cením. A kostel máme obecní, což je třeba taky taková raritka.